Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. júla 2016

FS Kopaničiar šíri tradície myjavského regiónu už šesť desaťročí



Na archívnej snímke krojovaný sprievod myjavského súboru Kopaničiar. FOTO TASR - Jozef Ďurník



Zdieľať
Na archívnej snímke krojovaný sprievod myjavského súboru Kopaničiar. FOTO TASR - Jozef Ďurník Foto: TASR Jozef Ďurník
Myjava 24. júla (TASR) – Folklórny súbor (FS) Kopaničiar šíri a uchováva folklórne zvyky a tradície myjavského regiónu už viac ako šesť desaťročí. Z lásky k pôvodným myjavským tradíciám ho v roku 1955 založili mladí nadšenci folklóru a odvtedy tento súbor obohacuje kultúrno-spoločenský život nielen v širokom myjavskom regióne a v rámci celého Slovenska, ale i ďaleko za hranicami.


Dnes má Kopaničiar - vrátane ľudovej hudby, vedúcich a krojárky - 54 členov, folklórna mlaď dozrieva vo FS Kopaničiarik. „Mesto Myjava, v ktorom súbor pôsobí, je mestom s bohatou folklórnou tradíciou a je prirodzeným centrom kopaničiarskeho regiónu. V tomto kraji kopcov, kopaníc a sliviek sa vždy dobre darilo tancom i piesňam a folklór tu má stále medzi ľuďmi svoje prirodzené miesto,“ uviedla umelecká vedúca súboru Elena Ptáčková s tým, že zriaďovateľom súboru je mesto Myjava, ktoré ho podporuje, financuje a pomáha mu v práci.

Kopaničiar sa zameriava predovšetkým na spracovanie myjavských ľudových tancov a piesní. „Snažíme sa o zachovanie tradičných tancov, ako sú slovenčina, starobabská, slovenská, uklakovaný, verbunk a čardáš. V repertoári však máme aj choreografie z iných regiónov Slovenska, ako sú Zámutov, Horehronie, Trenčín a Podpoľanie,“ doplnila umelecká vedúca. Zdôraznila, že špecifickým a jedinečným prvkom súboru Kopaničiar sú myjavské vyhadzovačky.

Skvostom sú podľa nej i myjavské kroje, ktoré majú pre každú príležitosť - pracovné, na zábavu, slávnostné, svadobné. Výšivky a čipky na krojoch sú pôvodným ručným dielom starých materí, o „pracovný odev“ kopaničiarov sa stará krojárka Anna Michalcová. Ľudovú hudbu vedie Martin Bunčiak, primášom je Štefan Bunčiak mladší a vedúcim tanca Róbert Madluška.

V minulom roku mal súbor jubileum, a tak vystupoval na viacerých podujatiach súvisiacich s oslavami 60. výročia vzniku. Účinkovali sme však aj na domácom medzinárodnom folklórnom festivale Myjava, na festivale vo Východnej, Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve, Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe a na mnohých ďalších slovenských festivaloch. Milovníci folklóru nás mohli vidieť aj na medzinárodnom festivale v neďalekej moravskej Strážnici, ale aj v Maďarsku či Bulharsku,“ doplnila Ptáčková s tým, že minuloročné oslavy šesťdesiatin vyšperkoval súbor zájazdom do Číny.











Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O čepčenie na svadbách nemá Folklórny súbor Háj núdzu
<< predchádzajúci článok
Sia nahovorí postavu v snímke My Little Pony: The Movie