24hod.sk    Zaujímavosti

27. januára 2015

Francúzsky súd: Dieťa sa nemôže volať Nutella



Meno dievčaťa zhodné s názvom známej čokoládovej nátierky francúzsky sudca zavrhol.



Zdieľať
Nutella

 
Francúzsky súd zakázal manželom pomenovať dcéru podľa známej nátierky s kakaovo-orieškovou príchuťou s vysvetlením, že meno Nutella by z dieťaťa mohlo urobiť terč výsmechu. Sudca manželom nariadil, aby dcéru namiesto toho volali Ella.

Sudca uviedol, že Nutella je vo francúzskych domácnostiach bežne používanou nátierkou, a preto by nebolo v záujme dieťaťa dať mu meno, ktoré "by viedlo len k podpichovaniu".

Rodičia vo Francúzsku majú bežne právo vybrať mená detí podľa vlastného vkusu, prokurátori sú však splnomocnení nahlásiť nevhodné mená na súde pre veci rodiny.

Rodičia sa v pondelok na súdne pojednávanie nedostavili, sudca v ich neprítomnosti rozhodol, že Ella je pre dievča vhodnejšie meno.

Pozrite si krátky zoznam zvláštnych mien, ktoré súd v rôznych krajinách zakázal a ktoré, naopak, do matriky bez problémov zapísal:

 
Island
Elvis – povolené
Carolina – zakázané

Nový Zéland
Number 16 Bus Shelter – povolené
Yeah Detroit – zakázané

Nemecko
Legolas – povolené
Matti – zakázané

Švédsko
Metallica – povolené
Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 – zakázané

Japonsko
Akuma (Diabol) – zakázané

Portugalsko
Mona Lisa – zakázané

India
Lenin, Stalin, Chruščov - povolené

www.bbc.co.uk

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/francuzsky-sud-dieta-sa-nemoze-volat-nutella-cl335203.html