Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. januára 2016

Francúzsky minister žiada zásahy proti prevádzačom pri brehoch Líbye



Vojenská operácia EÚ v Stredomorí EUNAVFOR MED Sophia zameraná na boj proti obchodovaniu s ľuďmi má svoje "limity" a mala by sa "vyvíjať rýchlejšie" s možnosťou zasahovať aj ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel 21. januára (TASR) - Vojenská operácia EÚ v Stredomorí EUNAVFOR MED Sophia zameraná na boj proti obchodovaniu s ľuďmi má svoje "limity" a mala by sa "vyvíjať rýchlejšie" s možnosťou zasahovať aj v teritoriálnych vodách Líbye. Uviedol to dnes francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian.


"Musíme vyvinúť úsilie, aby sa rýchlejšie vyvíjala operácia EUNAVFOR MED Sophia, ktorá má v súčasnej dobe svoje limity, pretože pôsobí len v rámci medzinárodných vôd. Musíme konať rýchlo a čím skôr zasahovať aj v teritoriálnych vodách Líbye," zdôraznil Le Drian. Spresnil, že jeho slová sú podložené obavami, podľa ktorých by s príchodom jari a upokojením rozbúrených vôd Stredozemného mora mohlo dôjsť k novým masovým presunom nelegálnych migrantov z Afriky do Európy.

Námorná operácia EÚ, do ktorej prispieva 22 členských krajín, sa začala v júni 2015. Vo svojej prvej fáze bola zameraná iba na monitorovanie sietí pašerákov s ľuďmi pôsobiacich prevažne na líbyjskom pobreží. Od začiatku októbra sa rozbehla aj druhá, ofenzívnejšia fáza operácie, ktorá námorným jednotkám EÚ dovoľuje zastaviť podozrivé lode, podrobne ich preskúmať a v prípade potreby aj zhabať. To všetko však len v medzinárodných vodách Stredozemného mora.

Európskej únii doteraz chýbal partner v podobe jednotnej a medzinárodne uznanej líbyjskej vlády, s ktorou by mohla rokovať o súhlase s pôsobením v líbyjských výsostných vodách. Politický vývoj v Líbyi naznačuje možnosť sformovania vlády národnej jednoty, čo chce EÚ využiť.

Zásahy v medzinárodných vodách znamenajú odovzdanie pašerákov talianskym úradom. Operácia Sophia priamo v líbyjských vodách a vracanie podozrivých plavidiel a pašerákov späť na líbyjské pobrežie a do rúk líbyjských úradov by viedlo k účinnejšiemu boju proti prevádzačom tak na mori, ako aj na súši, a k zníženiu migračných tokov touto stredomorskou cestou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Handlová má záujem zrekonštruovať elokované pracoviská škôlky
<< predchádzajúci článok
Rezort životného prostredia chce v odstraňovaní skládok pokračovať