Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. decembra 2019

Francúzsko vydá Argentíne bývalého dôstojníka tamojšej junty



Francúzska vláda v nedeľu večer deportuje do Argentíny bývalého argentínskeho policajta Maria Sandovala, ktorý je podozrivý z účasti na masakrách počas vojenskej diktatúry ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Paríž 15. decembra (TASR) - Francúzska vláda v nedeľu večer deportuje do Argentíny bývalého argentínskeho policajta Maria Sandovala, ktorý je podozrivý z účasti na masakrách počas vojenskej diktatúry v rokoch 1976-1983. Informovala o tom agentúra AFP.


Sandoval bude v Argentíne čeliť súdnemu vyšetrovaniu v súvislosti s mučením a zmiznutím študenta architektúry Hernána Abriatu, ku ktorému došlo v roku 1976, a so zločinmi proti ľudskosti.

Abriata bol väznený vo vysokej vojenskej škole ESMA v Buenos Aires, ktorú junta pred 40 rokmi využívala ako tajné väzenie, kde mučila svojich politických oponentov. Väzením prešlo viac ako 5000 ľudí, ktorí následne zmizli - veľmi často sa stávalo, že ich príslušníci polície a armády z lietadiel zhadzovali do vôd rieky Rio de la Plata alebo do Atlantického oceánu. Tento spôsob vrážd prakticky vylučoval, že sa telá obetí režimu niekedy nájdu.

Bývalého policajta zadržali v stredu v jeho dome v mestečku Nogent-sur-Marne pri Paríži, čím sa skončil osem rokov trvajúci zápas o jeho vydanie.

Európsky súd pre ľudské práva sa v piatok odmietol zaoberať jeho žiadosťou o pozastavenie procedúry jeho deportácie do Argentíny.

Sandoval žil vo Francúzsku od roku 1985. Argentínska justícia tohto 66-ročného muža podozrieva zo spoluúčasti na viac ako 500 prípadoch vrážd, mučenia a obmedzovania slobody počas vojenskej diktatúry, ktorá v Argentíne vládla v rokoch 1976-83.

Mario Sandoval v roku 1997 získal francúzske občianstvo, čo však jeho vydaniu do Argentíny nebráni, keďže v čase spáchania činov, z ktorých je podozrivý, ešte občanom Francúzska nebol, dodala AFP.

V čase, keď v Argentíne vládla vojenská junta, zmizlo alebo zomrelo viac než 11.000 ľudí. Mizli najmä ľavicoví aktivisti, vrátane odborárov, novinárov či študentov. Ide o ľudí, ktorí v 70. rokoch oponovali vojenskej junte, ktorej velil generál Jorge Rafael Videla.











Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri požiari v bangladéšskej továrni zomrelo najmenej desať ľudí
<< predchádzajúci článok
Lajčák:Klimatické zmeny sú jednou z najväčších výziev mladej generácie