Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júla 2015

Francúzsko poprelo, že požičia Grécku preklenovací úver do 20. júla



Zľava grécky premiér Alexis Tsipras, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, francúzsky prezident Francois Hollande a belgický premiér Charles Michel sa rozprávajú počas mimoriadneho summitu lídrov eurozóny v Bruseli 12. júla ...



Zdieľať
Zľava grécky premiér Alexis Tsipras, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, francúzsky prezident Francois Hollande a belgický premiér Charles Michel sa rozprávajú počas mimoriadneho summitu lídrov eurozóny v Bruseli 12. júla 2015. Foto: TASR/AP
Brusel 13. júla (TASR) - Mimoriadny summit Európskej únie o situácii v Grécku, ktorý sa mal pôvodne konať v túto nedeľu (12.7.), sa nakoniec bude konať v stredu (15.7.), uviedli viaceré diplomatické zdroje počas prebiehajúcich krízových rokovaní lídrov eurozóny v Bruseli. V stredu sa rovnako uskutoční aj ďalšie krízové zasadnutie ministrov financií eurozóny.


Diplomati, ktorí si neželali byť menovaní, rovnako potvrdili, že summit eurozóny, ktorý sa z nedele preklopil do pondelka a ktorý si vyžiadal už viacero separátnych rokovaní medzi gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a lídrami Francúzska, Nemecka a šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom, sa neskončí prijatím záverov odporúčajúcich odchod Grécka z eurozóny (Grexit).



Medzitým dva oficiálne zdroje z francúzskej vlády pre agentúru Reuters popreli predošlé správy, že Francúzsko by mohlo poskytnúť Grécku bilaterálnu pôžičku, ktorá by slúžila ako preklenovací úver dovtedy, kým sa Aténam podarí dohodnúť s európskymi partnermi na už treťom programe finančnej záchrany.

Podľa diplomatických zdrojov z EÚ bola bilaterálna pôžička z Paríža jedným z predmetov diskusií s cieľom zaobstarať približne sedem miliárd eur, ktoré Grécko potrebuje do 20. júla, aby mohlo zaplatiť podlžnosti voči Európskej centrálnej banke (ECB) a zabránilo tak riziku, že ECB zastaví úverovú linku pre grécke banky.

Ďalšia možnosť zahŕňala vyplatenie zhruba 3,4 miliardy eur zo ziskov, ktoré ECB má z gréckych dlhopisov a ktoré boli vrátené na účty členských štátov eurozóny, a čerpanie 60 miliárd eur z dočasného eurovalu, čiže z Európskeho nástroja finančnej stability (EFSF), ktorého účelom je poskytovať pôžičky členským štátom eurozóny, ktoré sa ocitli v ťažkostiach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Online nakupovanie získalo ďalší rozmer
<< predchádzajúci článok
Ženu odsúdenú za vraždu americkej učiteľky v Emirátoch popravili