Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. novembra 2015

Francúzsko: Od minulého piatka došlo k najmenej 24 útokom na moslimov



Moslimovia. Ilustračné foto



Zdieľať
Moslimovia. Ilustračné foto Foto: internet
 
Paríž 19. novembra (TASR) - Od minulého piatka, keď komandá islamistov v Paríži podnikli sériu atentátov s 129 obeťami na životoch, došlo vo Francúzsku k najmenej 24 útokom na moslimov. Informovalo o tom dnes v Paríži Národné pozorovateľské centrum pre boj proti islamofóbii, ktoré pracuje pri Francúzskej rade pre moslimské vyznanie (CFCM).


V šiestich z 24 ohlásených prípadov došlo k fyzickým útokom či znesväteniu mešít. Ďalších 18 útokov malo podobu urážok či nenávistných listov.

Terčom útoku sa však v stredu stal aj učiteľ židovskej školy v Marseille, ktorého dobodali traja muži. Útočníci sa hlásili k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) a vykrikovali urážlivé protižidovské heslá.

K ďalšiemu útoku došlo v Marseille v ten istý deň pri jednom z východov z metra, kde doposiaľ neznámy páchateľ porezal nožom na kartón ženu oblečenú v tradičnom odeve moslimských žien, pričom sa opovržlivo vyjadroval o jej vierovyznaní.

O týchto incidentoch bol podľa agentúry AP okamžite informovaný francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve. Ten uviedol, že po páchateľoch oboch útokov polícia pátra, avšak nijaká súvislosť medzi nimi a piatkovými teroristickými útokmi v Paríži neexistuje.
 
V reakcii na tieto posledné dva útoky dnes francúzsky prezident Francois Hollande vyzval na "strašnú, dokonca nemilosrdnú, reakciu". Vo svojich prejavoch po atentátoch v Paríži už viackrát avizoval nezmieriteľný boj so všetkými prejavmi rasovej či náboženskej neznášanlivosti.

Hollande tieto slová vyslovil v prejave pri odovzdávaní ceny Chiracovej nadácie. Tento rok sa jej laureátkou stala Latifa Ibn Ziaten, matka francúzskeho vojaka, ktorý bol v roku 2012 v Toulouse prvou obeťou teroristu Mohameda Meraha. Cenu dostala za svoje úsilie šíriť medzináboženský dialóg a kultúru mieru.

Od násilnej smrti svojho syna sa totiž Ziatenová snaží o zmiernenie napätia medzi moslimami a väčšinovým obyvateľstvom vo Francúzsku, pracuje s mládežou i vo väzniciach a snaží sa predchádzať radikalizácii mladých moslimov z problémových rodín a štvrtí.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ministri vnútra EÚ prerokujú, ako účinnejšie kontrolovať džihádistov
<< predchádzajúci článok
SaS: Vláda financuje balíčky z toho, čo si ľudia nasporili na starobu