Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. decembra 2006

Francúzsko a Nemecko za pozastavenie rozhovorov s Tureckom



Francúzsko aj Nemecko súhlasia s odporúčaním Európskej komisie (EK), aby boli rozhovory o vstupe Turecka do únie pozastavené. V pondelok to vyhlásil francúzsky prezident Jacques Chirac. Za nemeckú ...



Zdieľať

PARÍŽ 4. decembra (WEBNOVINY) - Francúzsko aj Nemecko súhlasia s odporúčaním Európskej komisie (EK), aby boli rozhovory o vstupe Turecka do únie pozastavené. V pondelok to vyhlásil francúzsky prezident Jacques Chirac. Za nemeckú stranu hovoril s odvolaním na rokovania medzi predstaviteľmi ministerstiev oboch krajín, ktorí pripravovali pôdu na utorňajšie stretnutie Chiraca s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Obe krajiny podľa Chiraca navrhnú, aby sa prípadné pokračovanie rozhovorov s Tureckom znova prehodnotilo o rok a pol.

Turecko v pondelok vyzvalo Európsku úniu, aby opätovne zvážila strategický potenciál Turecka ako svojho potenciálneho budúceho člena. Turecko môže slúžiť ako premostenie medzi kultúrami Európy a Blízkeho východu, čo je v situácii narastajúceho napätia vo vzťahoch medzi arabským a ostatným svetom úloha strategického významu. "EÚ by malo ešte raz zvážiť dôležitosť Turecka. Turecko je tak významné, že môže zmeniť EÚ na strategickú veľmoc," vyhlásil v pondelok po rokovaní vlády v Ankare Cemil Cicek, minister spravodlivosti, ktorý je zároveň aj hovorcom vlády.

Hlavný turecký vyjednávač s EÚ, minister hospodárstva Alí Babacan, začína v utorok štvordňovú cestu po štyroch nových členských krajinách únie. V utorok na Slovensku a v ďalších dňoch v Estónsku, Litve a Lotyšsku sa bude snažiť presvedčiť vlády týchto krajín, aby podporili pokračovanie rozhovorov o členstve Turecka v únii. Práve o tomto probléme budú ďalší pondelok v Bruseli rokovať ministri zahraničných vecí EÚ.

EK minulý týždeň odporučila dočasne pozastaviť rozhovory s Tureckom v ôsmich z celkového počtu 35 kapitol, až kým Ankara nezačne dodržiavať ustanovenia dohody o voľnom obchode. Tie sa vzťahujú aj na Cyprus, ktorého lode Turecko nechce púšťať do svojich prístavov. Ankara totiž grécky Cyprus neuznáva a podporuje Severocyperskú tureckú republiku, ktorú zase neuznáva nikto okrem nej. Turecko tvrdí, že ako prvý krok musí Európska únia začať dodržiavať prísľub z roku 2004, že zmierni hospodársku izoláciu Severocyperskej tureckej republiky. S tým zase nesúhlasí Grécko.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Armáda na Fidži prevzala moc a zvrhla vládu
<< predchádzajúci článok
Štíhlosť zvyšuje riziko spontánneho potratu