Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. júla 2016

Francúzska vláda definitívne presadila kontroverzný zákonník práce



Zamestnanci a študenti vykrikujú slogany v Marseille počas celonárodného protestu 28. apríla 2016. Študentské organizácie a zamestnávateľské zväzy sa pridali k protestu proti vládnym reformám v oblasti zamestnanosti.



Zdieľať
Zamestnanci a študenti vykrikujú slogany v Marseille počas celonárodného protestu 28. apríla 2016. Študentské organizácie a zamestnávateľské zväzy sa pridali k protestu proti vládnym reformám v oblasti zamestnanosti. Foto: TASR/AP
Paríž 20. júla (TASR) - Kontroverzný návrh nového zákonníka práce dnes definitívne prešiel francúzskym parlamentom, a to opäť bez súhlasu poslancov. Informovala o tom agentúra AP.


Socialistická vláda totiž využila osobitný článok ústavy, ktorý umožňuje v mimoriadnych prípadoch schváliť novú legislatívu bez parlamentného hlasovania, ak jej dolná komora zákonodarného zboru (Národné zhromaždenie) nevyjadrí nedôveru. Premiér Manuel Valls sa rozhodol využiť tento neobvyklý spôsob, keďže nový zákonník odmieta veľká časť poslancov pravice i ľavice vrátane členov vládnucej Socialistickej strany.

Proti novelizácií zákonníka práce ostro vystupujú odborári, ktorí už mesiace organizujú proti nej rozsiahle protesty paralyzujúce život v krajine.

Nový zákonník práce okrem iného uľahčuje zamestnávateľom prepúšťanie a najímanie zamestnancov, znižuje ich pracovno-právnu ochranu a predlžuje pracovný týždeň.

Vláda argumentuje, že úpravy pracovného trhu sú vo všeobecnom záujme francúzskej spoločnosti, keďže majú prispieť k zníženiu dlhodobo vysokej nezamestnanosti, k vytváraniu nových pracovných miest a k zvýšeniu globálnej konkurencieschopnosti francúzskej ekonomiky. Odborári a ľavicoví kritici sa obávajú hromadného prepúšťania zamestnancov, zatiaľ čo pravica považuje presadené zmeny za nedostatočné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarsko vyhostí marockého migranta kvôli výtržníctvu
<< predchádzajúci článok
Na juhu Iraku namerali extrémnych 53 stupňov