Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. mája 2018

FOTO: Výskum lokality kláštora pavlínov priniesol nevšedné nálezy



Medzinárodná archeologická dobrovoľnícka brigáda v Gombaseku v okrese Rožňava 4. mája 2018. Na výskume zaniknutého gotického kláštora rehoľného rádu paulínov v blízkosti Gombaseckej jaskyne pracovali študenti dvoch univerzít z ...



Zdieľať
Medzinárodná archeologická dobrovoľnícka brigáda v Gombaseku v okrese Rožňava 4. mája 2018. Na výskume zaniknutého gotického kláštora rehoľného rádu paulínov v blízkosti Gombaseckej jaskyne pracovali študenti dvoch univerzít z Maďarskej republiky. Na snímke brigáda sa toho roku zamerala na priestor zaniknutého kláštorného gotického kostola. Foto: TASR - Milan Kapusta
Slavec 4. mája (TASR) – Svorník so zachovanou freskou, fragmenty stredovekých kódexov s časťami drevených dosiek či mince z 15. a 16. storočia. Všetky tieto nálezy našli archeológovia počas medzinárodného výskumu, ktorý v posledných týždňoch prebieha v lokalite zaniknutého kláštora pavlínov v Gombaseku, miestnej časti obce Slavec v Rožňavskom okrese. Hlavným realizátorom výskumu je Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote v spolupráci s katedrou archeológie Univerzity Loránda Eötvösa (ELTE) z Budapešti.


„V tejto sezóne sme sa zamerali na bývalý kláštorný kostol, kde sme už odkryli jeho loď a momentálne sa snažíme objaviť presbytérium. Raritou je napríklad nález pôvodného gotického svorníka, ktorý uzatváral klenbu kostola. Je zdobený freskou žehnajúcej ruky, ktorá sa takmer celá zachovala. Objavili sme aj veľmi zaujímavé fragmenty stredovekých kódexov. Nezachovalo sa z nich iba bronzové kovanie, ako to býva zvykom, ale aj drevené časti dosiek, potiahnutých kožou,“ priblížil archeológ GMM Alexander Botoš.

Medzinárodná archeologická dobrovoľnícka brigáda v Gombaseku v okrese Rožňava 4. mája 2018. Na výskume zaniknutého gotického kláštora rehoľného rádu paulínov v blízkosti Gombaseckej jaskyne pracovali študenti dvoch univerzít z Maďarskej republiky. Na snímke svorník s freskou z ukončenia gotickej klenby. Foto: TASR - Milan Kapusta

V lokalite sa archeológom podarilo zachytiť aj staršie osídlenie. „Objavili sme jeden objekt, ktorý môžeme zaradiť do veľkomoravského obdobia. Počas začisťovania opevnenia kláštora sa nám podarilo odkryť aj oktogonálny bastión, ktorý bol súčasťou neskoršej pevnosti, postavenej na mieste kláštora,“ konkretizoval archeológ, podľa ktorého by v budúcnosti chceli preskúmať aj samotný areál kláštora, situovaný severne od kostola.

Prvým krokom pred archeologickým výskumom bolo vyčistenie lokality od náletovej zelene, zeminy a stavebného odpadu. Koncom minulého roka ho realizovalo občianske združenie (OZ) Sine Metu, ktoré areál kláštora vlastní. V budúcnosti by sa toto miesto mohlo stať ďalšou turistickou atrakciou regiónu.

Medzinárodná archeologická dobrovoľnícka brigáda v Gombaseku v okrese Rožňava 4. mája 2018. Na výskume zaniknutého gotického kláštora rehoľného rádu paulínov v blízkosti Gombaseckej jaskyne pracovali študenti dvoch univerzít z Maďarskej republiky. Na snímke múr kláštorného gotického kostola. Foto: TASR - Milan Kapusta

„Plánujeme tu osadiť trojjazyčné informačné tabule a vydať aj informačnú brožúru. Vedie tadiaľto i náučný chodník Gombaseckého kultúrneho okruhu, približujúci históriu a prírodu regiónu,“ uviedol predseda OZ Örs Orosz s tým, že pri kláštore bude i možnosť kempovania počas Gombaseckých kultúrnych slávností.

Prvá písomná zmienka o pavlínskom kláštore v Gombaseku je z roku 1371. Fungoval do roku 1566, kedy z neho mníchov vyhnali Bebekovci a prestavali ho na renesančnú pevnosť. Lokalita je odbornej verejnosti dobre známa, ale komplexný archeologický výskum v nej bol realizovaný prvýkrát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fotograf Y. Dojč výstavou Last Folio pripomína dôsledky holokaustu
<< predchádzajúci článok
ŠVÉDSKA AKADÉMIA TENTO ROK NEUDELÍ NOBELOVU CENU ZA LITERATÚRU