Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. marca 2016

FOTO: Výroba Zornice sa z talianskej preorientovala najmä na nemeckú



Na snímke šičky vo firme Zornica Banko Fashion. Bánovce nad Bebravou, 19. marca 2016.



Zdieľať
Na snímke šičky vo firme Zornica Banko Fashion. Bánovce nad Bebravou, 19. marca 2016. Foto: TASR/Alexandra Moštková


Bánovce nad Bebravou 19. marca (TASR) - Z košieľ pre talianske značky na tie pre nemeckú spoločnosť sa v priebehu posledných rokov preorientovala výroba Zornice Banko Fashion v Bánovciach nad Bebravou. Výrobca košieľ a blúzok s viac ako 60-ročnou tradíciou, ktorý v súčasnosti zamestnáva viac ako 400 ľudí, by sa do budúcna chcel venovať aj textilnej produkcii pre automobilový priemysel.

"Nebolo to jednoduché, keď som sem prišiel, bolo tu veľa ľudí. Bolo vidno, že ľudia vedia vyrábať a majú zručnosť, ale bolo treba sa pohnúť nejakým smerom. Zistil som, že všetci bývalí odberatelia odišli. Robili sa tu už v menšom objeme aj košele pre značky Pierre Cardin, Cacharel a Daniel Hechter, čiže ľudia tu už vyrábali aj kvalitnejšie košele," spomenul na svoje začiatky vo firme v druhej polovici 90. rokov 20. storočia generálny riaditeľ Zornica Banko Fashion Igor Maukš.

Firma neskôr napriek počiatočnému nesúhlasu zamestnancov prešla reorganizáciou. Realizovala ju nemecká spoločnosť, ktorá sa touto činnosťou zaoberá. Zmena podľa Maukša docielila zefektívnenie a zrýchlenie výroby, ktorá bola neskôr aj ziskovejšia. "Trvalo to nejakých sedem-osem mesiacov od vtedy, čo sme nastúpili na túto cestu. Celá fabrika bola zmenená presne ako v Nemecku. Stálo to veľa peňazí, námahy. Nakoniec som postupne dosiahol to, čo som chcel, že za dva-tri roky sme dvojnásobne zvýšili produktivitu a v tomto momente šijeme 20 košieľ na krajčírku. Už sa viac šiť nedá," skonštatoval.

V minulosti sa výroba firmy, ako ozrejmil jej generálny riaditeľ, orientovala na talianske značky. "To boli značky Pierre Cardin, Cacharel, Daniel Hechter, Ermenegildo Zegna, čo je dnes najdrahšia možná košeľa. Potom to bol Giorgo Armani, Emporio Armani, Polo Ralph Lauren, Lacoste, Hirsch, Lewin. Dva roky sme robili pre najznámejší londýnsky obchodný dom Harrods. Malo to jeden problém, že všetci títo klienti neplatili načas, tým pádom sme sa dostávali do problémov, pretože fabriku treba uživiť. Nakoniec, keď prišla ponuka od Nemcov (Eterna Mode Holding GmbH Passau, pozn. TASR), že budeme robiť skoro výhradne pre nich, tak som ju radšej zobral," vysvetlil.

Celá existencia firmy je v súčasnosti podľa Maukša založená na tom, že 95 % výroby tvorí tá pre Eternu, osem rokov vyrába aj pre značku Blažek. Popritom vyrobila 260.000 košieľ pre taliansku políciu, aj ďalšie menšie značky a zákazky. "A z vyrobeného množstva 20 miliónov kusov pre Eternu nemáme ani jednu košeľu alebo dámsku blúzku reklamovanú. Len to má jednu jedinú chybu, nikto si na Slovensku nekúpi košeľu Zornica, radšej si kúpi košeľu s peknými nápismi, vyrobenú v Číne. I keď Slovensko nie je veľký trh, keby sme tu predali 300.000, 400.000 košieľ, nepotrebujeme iné výroby, žili by sme tu veľmi pekný život a všetci ľudia by mali ďaleko lepšie platy, než majú teraz," poznamenal.

"Čo sa týka plánov do budúcnosti, udržiavať výrobu s Eternou, navýšiť ceny a pokiaľ by bolo možné, doviezť sem ešte nejakú inú textilnú výrobu, ktorá bude nadväzovať na automobilový priemysel, ktorý sa ako jediný rozvíja veľmi efektívne, dynamicky,"
načrtol Maukš.

Zornica Banko Fashion v súčasnosti zamestnáva 442 ľudí, z nich je 410 vo výrobe, to sú šičky, žehliarky, strihači či elektroúdržbári. Už niekoľko rokov spoločnosť zápasí s problémom nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, keďže zo škôl nevychádzajú šičky. Zamestnancov si preto školí sama.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Most-Híd vstupuje do vlády so Smerom, SNS a #Sieťou
<< predchádzajúci článok
Loď Sojuz dopravila na ISS trojčlennú posádku