|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Nedeľa 19.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Drahomíra, Mário
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
06. mája 2017
FOTO: Predstavujeme Veľké Zálužie, obec vstala z popola štyrikrát
Na snímke základná škola v obci Veľké Zálužie, ktorá leží približne 11 kilometrov od Nitry.
Zdieľať
Na snímke základná škola v obci Veľké Zálužie, ktorá leží približne 11 kilometrov od Nitry. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Po krvavých tatárskych vpádoch bolo nutné niekdajšiu osadu založiť prakticky odznova. Dedina dostala maďarský názov Ujlak, čiže nové bydlisko, respektíve nová osada. Obec v stredoveku patrila viacerým zemepánom. Medzi prvými sa spomína veľmožský rod Abovcov, neskôr to boli hlohovskí Ujlakyovci a v roku 1571 už dedina patrila Thurzovcom. Neskôr bola majetkom Forgáčovcov, Užovičovcov, Grassalkovičovcov a v 19. storočí Jessenákovcov a Esterházyovcov. Dnešný názov Veľké Zálužie vznikol v roku 1948 ako novotvar, ktorý nemá historický základ a podľa historika a autora monografie o obci Petra Keresteša sa medzi obyvateľmi nikdy nepoužíval.
K pomerne veľkému rozmachu obce dochádza počas stredoveku, kedy sa Ujlak postupne rozrastal a stal sa mýtnym a trhovým mestečkom. "Impulzom na jeho ďalší rozvoj bolo udelenie jarmočných výsad a oslobodenie obyvateľov od platenia všetkých mimoriadnych daní a tridsiatku v Uhorsku," uvádza vo svojej monografii Keresteš. Veľmi sľubný vývoj Ujlaku prerušili turecké výboje.
Na snímke kostol v obci Veľké Zálužie, ktorá leží približne 11 kilometrov od Nitry. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Počas svojich výpadov Turci niekoľkokrát plienili aj v okolí Nitry. Ich nájazdy boli mimoriadne kruté, takže v mnohých osadách spustošeného nitrianskeho slúžnovského okresu zostalo žiť iba necelých 20 percent pôvodného obyvateľstva. Turci vypálili a takmer celkom zničili Ujlak najmenej štyrikrát. Po prvý raz to bolo v roku 1530 a neskôr v roku 1570. Obyvatelia sa z ničivých vpádov postupne spamätali a v roku 1598 už bolo v mestečku evidovaných 117 domov. O rok neskôr však v okolí Nitry plienili turecké vojská opäť a neobišli ani Ujlak. Po ich vpáde tu z viac ako sto domov zostalo 40.Po vytlačení Turkov z Uhorska sa mestečko začalo opäť vzmáhať. V roku 1735 mu bolo obnovené trhové a jarmočné právo. V priebehu 18. storočia tu už fungoval panský liehovar, mlyny, chov oviec a bielych kráv a rozvíjalo sa tu vinohradníctvo. "Gróf Forgáč tu založil tehelňu, bažantnicu, pivovar, pálenicu, továreň na výrobu likéru a dokonca aj pradiareň hodvábu. Zároveň pozval do obce mnohých zručných remeselníkov i hospodárskych odborníkov. Možno predpokladať, že Jozef Forgáč dal v Ujlaku postaviť kaštieľ ako reprezentačné sídlo," informuje Keresteš.
V druhej polovici 19. storočia získal ujlacké panstvo rod Esterházyovcov, ktorých osudy boli s mestečkom spojení až do roku 1945. Dnes je Veľké Zálužie so 4300 obyvateľmi najväčšou dedinou v Nitrianskom okrese. Ako pripomenul jej starosta Milan Bíro, tak ako v minulosti, aj dnes sa v nej darí priemyslu, poľnohospodárstvu a podnikaniu. "Máme tu poľnohospodárske družstvo, psychiatrickú liečebňu, ktorá patrí k najväčším zamestnávateľom a veľa súkromných podnikateľov. Ponuka práce je tu taká, že naši obyvatelia za ňou nemusia cestovať mimo obce. Aj preto sa u nás uživia tri reštaurácie, z ktorých každá varí denne okolo 200 obedov, na ktoré chodia aj ľudia z neďalekej Nitry," povedal Bíro.
Deťom chýbal sneh, tak starosta kúpil snežné delo a ratrak
Jeden z najjužnejšie položených a zároveň najkratších umelo zasnežovaných svahov na Slovensku sa nachádza vo Veľkom Záluží. Starosta obce Milan Bíro sa pred niekoľkými rokmi rozhodol urobiť radosť deťom, ktoré si počas suchých zím nemohli užiť sneh. "Tak sme kúpili v Salzburgu snežné delo a už tretí rok ním zasnežujeme asi 70-metrový svah za školou," skonštatoval Bíro.Obec na výrobu umelého snehu berie vodu z nevyužívanej školskej studne, finančné náklady na elektrinu, ktorá sa pri tom minie, sú podľa starostu zanedbateľné. "Je to tu, na západnom Slovensku, taká rarita. Keď idú ľudia okolo, tak sa často čudujú, že je všade sucho, ale mi máme na svahu sneh. Stojí to za tú radosť detí, pre ktoré to robíme. Máme tu veľa rodín, ktoré nemajú na to, aby vycestovali niekam na lyžovačku, takže im chceme spraviť radosť tu, doma. Deti sa posánkujú, pošmýkajú, sú spokojné a s nimi aj mamičky a oteckovia," povedal Bíro.
Na snímke futbalové ihrisko v obci Veľké Zálužie, ktorá leží približne 11 kilometrov od Nitry. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Plány starostu sa však pri umelom zasnežovaní neskončili. Počas tohtoročnej tuhej zimy mali bežné traktory problém s údržbou svahu. Obec preto k snežnému delu prikúpila ratrak. "Dostali sme výhodnú ponuku kúpiť stroj, ktorý bol vyrobený v roku 1986 a bol v dobrom technickom stave. Tak sme ho kúpili a túto zimu sme mali nielen zasnežený, ale aj kvalitne upravený svah. Nejaké zjazdovky sú aj tu, na juhozápadnom Slovensku, napríklad v Čechách v Novozámockom okrese, ale ratrak nemá nikto," vyhlásil hrdo starosta Veľkého Zálužia.
Nenáročné investície do zasnežovania a úpravy svahu za základnou školou sa podľa jeho slov obci vyplatili. "Nielen tým, že sme deťom a ich rodičom spravili radosť, ale aj tým, že si ľudia všimli, že sa obec pre nich snaží niečo robiť. To sa nám potom v dobrom vracia tak, že keď mi niečo potrebujeme od ľudí, tak radi priložia ruku k dielu," dodal Bíro.
Deti si samy postavili workoutové ihrisko, teraz ho chcú rozšíriť
Už takmer rok využívajú deti a mládež vo Veľkom Záluží neďaleko Nitry street workoutové ihrisko. Jeho zaujímavosťou je to, že si ho deti postavili samy. Obec im na ihrisko poskytla pozemok. „Všetko ostatné si spravili samy. Prišli za mnou vlani, niekedy v máji, že či by som im s tým pomohol. Zohnal som im materiál a deti si pozemok očistili a celé ihrisko si samostatne poskladali. Dnes si to cenia viac ako tie najdrahšie stroje v posilňovni,“ uviedol starosta obce Milan Bíro.Na ihrisku si deti osadili jednotlivé prvky, ktoré sa na workoutových ihriskách používajú. Ide predovšetkým o rôzne hrazdy a horizontálne rebríky, na ktorých cvičenci posilňujú s využitím váhy vlastného tela. „Je tam aj taký malý detský kolotoč, potom preliezačky, bradlá a v okolí tabule pre deti, na ktoré si kreslia. Chodia tam cvičiť aj školáci, ktorí si doteraz nemali kde takto zašportovať,“ povedal Bíro.
Na snímke workoutové ihrisko v obci Veľké Zálužie, ktorá leží približne 11 kilometrov od Nitry. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Už v priebehu tohto leta by chceli mládežníci dobudovať na ihrisku nové prvky. Podľa starostu je obec opäť pripravená podať im pomocnú ruku. „Ak niečo budú potrebovať, radi im pomôžeme, ale určite im nebudeme diktovať, čo sa má na ihrisku postaviť. Prispôsobíme sa im v tom, čo chcú robiť oni. Viem, že keď im dáme možnosť prejaviť sa, tak si dokážu všetko naplánovať a naprojektovať. Mladí si najviac cenia to, čo si sami vybudujú,“ skonštatoval Bíro.
Podľa jeho slov je mimoriadne pozitívne, že obyvatelia Veľkého Zálužia sú schopní pre svoju obec niečo urobiť. Okrem nového street workoutového športoviska sa napríklad podarilo revitalizovať aj zanedbané ihrisko v strede dediny. „Bolo zarastené, už sa tam ani nehrávalo, pretože tam rástla zelina, bol tam neporiadok a nemal sa kto o to starať. Ihrisko sme zrovnali, zavalcovali, zasadili trávu. Teraz majú kde chodiť deti, máme tam veľa kultúrnych akcií, je tam postavené malé javisko. To tiež vzniklo len vďaka dobrým ľuďom, ktorí si povedali, že ideme niečo spraviť. Dali sme sa dokopy a spravili sme taký malý stánok, kde bývajú vystúpenia, novoročné ohňostroje a ďalšie akcie,“ dodal starosta.
V obci vyrastajú taneční majstri Európy i talentovaní lukostrelci
Vďaka pravidelnému prebytkovému hospodáreniu obce sa vo Veľkom Záluží môžu okrem bežných problémov sústrediť aj na podporu kultúrnych a športových aktivít. Podľa starostu Milana Bíra pri tom obci pomáha aj množstvo aktívnych ľudí, ktorí si dokážu veľa vecí zorganizovať aj svojpomocne.V najväčšej obci Nitrianskeho okresu majú udržiavané ihrisko, na ktorom v rámci rôznych krúžkov športuje okolo 200 detí. Ďalších 260 navštevuje miestne centrum voľného času Slniečko. „Máme tu aj veľmi pekné materské centrum Blšky, ktoré si mamičky zriadili samy. Obec im pomohla tým, že im poskytla budovu. Vybudovali si tam krásne detské ihrisko a vnútri herňu, v ktorej sa môže hrať minimálne 30 detí. Mamičky tam môžu využívať učebňu a k tomu aj knižnicu,“ povedal Bíro.
Obec okrem toho organizuje aj množstvo kultúrnych a športových akcií. Rôzne podujatia sa tu podľa starostu konajú takmer každé dva týždne. „Od začiatku fašiangov až do Silvestra robíme stále niečo. Stavali sme máj, budeme mať Míľu pre mamu, Seniorskú pohodu, je toho nespočetné množstvo,“ pripomenul Bíro.
Na snímke psychiatrická liečebňa v obci Veľké Zálužie, ktorá leží približne 11 kilometrov od Nitry. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Obec vydáva vlastný časopis a fungujú tu viaceré organizácie a spolky. Okrem Červeného kríža je tu Dychová hudba Zálužanka i folklórna skupina Ujlačanka. „Máme tanečníkov zo skupiny CATwalk, ktorí nám vyhrávajú bez problémov majstrovstvá Európy. Sú tu veľmi aktívni lukostrelci, ktorým sme vybudovali za školou lukostrelecké tréningové ihrisko. Každý rok organizujeme Pohár starostu obce, na ktorý nám príde nejakých 100 lukostrelcov. Začiatkom septembra tu budeme mať dokonca Majstrovstvá Slovenska v lukostreľbe. Ľudia sú tu veľmi aktívni a obec sa im snaží na ich aktivity vytvárať čo najlepšie podmienky,“ dodal starosta.
Obec dostavia nové triedy v základnej aj materskej škole
Obec Veľké Zálužie hospodári s ročným rozpočtom približne dva milióny eur. Vďaka nízkemu zadlženiu a každoročne dosahovanému prebytku si môže dovoliť plánovať aj rozsiahlejšie investície. Tie budú v najbližších mesiacoch smerovať predovšetkým do školstva.Ako uviedol starosta Milan Bíro, o bývanie je v dedine s množstvom pracovných príležitostí a vzdialenej od Nitry iba 11 kilometrov pomerne veľký záujem. "To znamená, že tu máme veľa mladých rodín s deťmi. Aby nám neodchádzali školáci preč, musíme zvýšiť kapacitu našej školy. Chceme ju dostavať, takže by malo pribudnúť osem nových tried. Rozhodli sme sa aj s poslancami, že si na to zoberieme úver. Nie je to málo peňazí, pôjde o viac ako milión eur, ale musíme to spraviť. Dnes máme prírastok detí, ale môže dôjsť k tomu, že nám začnú odchádzať preč a dedina začne vymierať. A to by sme boli neradi," povedal Bíro.
Podľa jeho ďalších slov sa už pri výstavbe školy pred 75 rokmi počítalo aj s možnosťou jej dostavby. Vedenie obce sa rozhodlo využiť 13 rokov starý projekt, na ktorý je vydané aj stavebné povolenie a začať v najbližších dňoch so stavebnými prácami. "Už teraz máme tri triedy prváčikov, ktorí sa musia učiť v kabinetoch, pretože nemáme dosť miesta. So stavbou začneme čo najskôr. V priebehu troch mesiacov by mala byť hotová prvá etapa, v rámci ktorej sa vybudujú tri triedy. Predpokladám, že zvyšok stavby by mal byť hotový do konca roka," vysvetlil Bíro.
Obec zápasí aj s nedostatkom miesta v materskej škole, do ktorej pri poslednom zápise nemohli prijať všetky deti. "Aj na škôlku preto chceme nájsť približne 600.000 eur, za ktoré chceme dostavať dve nové triedy," skonštatoval starosta.
Doplnil, že ďalšou dôležitou investíciou by v budúcnosti malo byť dobudovanie kanalizácie. Tá sa síce začala stavať už v roku 1998, ale doteraz je odkanalizovaných iba 30 percent obce. "Vybavovali sa peniaze cez Environmentálny fond, ale tie na celkovú dostavbu nestačili. Tá sa dá zrealizovať iba prostredníctvom fondov Európskej únie, takže čakáme na nejaké výzvy. Máme aj čistiareň odpadových vôd, ale je v nej už stará technológia, ktorú by bolo treba vymeniť. Preto sme sa teraz s poslancami rozhodli, že vypracujeme nový projekt. Náklady ale vychádzajú rádovo na nejakých šesť miliónov eur, lebo dedina je veľká. Pokúsime sa nájsť peniaze z európskych fondov, to je jediná možnosť," dodal Bíro.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR