Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. februára 2017

FOTO: Pozrite si fašiangový sprievod vo Vlkovej



Na snímke žena v maske slnka kráča ulicou počas fašiangového sprievodu masiek v obci Vlková 25. februára 2017.



Zdieľať
Na snímke žena v maske slnka kráča ulicou počas fašiangového sprievodu masiek v obci Vlková 25. februára 2017. Foto: TASR/Oliver Ondráš
 


Vlková 25. februára (TASR) – Sprievod desiatok masiek dnes popoludní prechádzal podtatranskou obcou Vlková v okrese Kežmarok. Za sprievodu spevu a ľudovej hudby od miestnych zbierali vajíčka, z ktorých podľa slov starostu obce Petra Bendíka chcú pripraviť večer praženicu. V košíku im však pribudol aj alkohol, klobásky či rôzne sladkosti.

Od ranných hodín miestni hasiči v priestoroch požiarnej zbrojnice pripravovali zabíjačkové dobroty. "Fašiangy v obci oslavujeme v podobe ľudových tradícií. Nechýba pečenie šišiek, pravá zabíjačka a dobroty z nej, ale i veselica pri ľudovej hudbe," priblížil starosta. Posledné dva roky sa ešte pred samotným pochovaním basy obcou prejde sprievod, ktorý tvorili aj tento rok ľudia v rôznych maskách.

Piráti, ježibaba, slnečnica, princezné, ale i vojak, lienka či väzni. Aj takéto masky boli súčasťou tohtoročného sprievodu v obci Vlková. Nechýbal v ňom ani starosta, ktorý sa prezliekol za hokejistu z Hokejového klubu Poprad. Na drese s kamzíkom na hrudi mal menovku útočníka Dmitrija Abramova z Ruska. "Mám blízko k športu, hlavne k futbalu a v poslednom čase aj k hokeju. Hlavne ako Podtatranec podporujem hokejový klub z Popradu," vysvetlil svoj výber starosta.

Fašiangy sú podľa Bendíka sviatkom, počas ktorého sa môžu ľudia zabaviť. "V poslednom čase je to všade divoké, samá nevôľa a nesúlad. Ľudia by sa potrebovali spájať a nie oddeľovať. Preto by sa mali spájať napríklad na takýchto kultúrnych akciách v obci," povedal. Fašiangový deň vo Vlkovej vyvrcholí detským karnevalom a pochovaním basy.

Fašiangy sú obdobím od sviatku Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorou sa začína 40-dňový pôst pred veľkonočnými sviatkami. Pôvod majú v predkresťanských zvykoch a spájajú sa s prelomom zimy a jari. Fašiangový sprievod v minulosti tvorili masky s ľudskou podobou, najčastejšie sa do nich prezliekali muži. Za najstaršie sa považujú masky so zvieracou podobou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Udeľovanie Zlatých malín ovládli Batman, Superman a Hillary
<< predchádzajúci článok
V Bratislave sa budú dnes na plese zabávať aj nepočujúci