Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. septembra 2016

FOTO: Konzervatórium E. Jaczovej neteší súčasné postavenie umenia



Na snímke pedagóg Bachram Maripovič Juldašev počas vyučovacej hodiny v sále Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave, 26. septembra 2016.



Zdieľať
Na snímke pedagóg Bachram Maripovič Juldašev počas vyučovacej hodiny v sále Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave, 26. septembra 2016. Foto: TASR Michal Svítok
 
Bratislava 26. septembra (TASR) – Súčasné postavenie umenia v spoločností nie je podľa riaditeľky školy Tanečného konzervatória Evy Jaczovej (TKEJ) v Bratislave Kataríny Zacharovej lichotivé a dostalo sa na perifériu záujmu spoločnosti, čo je spôsobené aj nedostatočným financovaním kultúry. "Je to viditeľné aj na tanečných súboroch, že sa zužujú a pre tanečníkov nie sú voľné miesta," vysvetlila pre TASR.


Pred 13 rokmi sa prišiel na žiakov školy pozrieť riaditeľ Baletu Slovenského národného divadla (SND) a prijal ich do súboru skoro všetkých. "Tých pracovných miest je teraz ale stále menej a menej. Sú roky, keď nám prijmú do Baletu SND troch študentov, čo je veľmi dobré. Sú aj roky, keď prijmú jedného alebo nikoho," priblížila Zacharová. Ako tvrdí, je potrebné zvýšiť platy pedagógom aj o 100 percent, a to najmä na umeleckých školách, ktoré často spolupracujú so zahraničnými baletnými školami. "Škola potrebuje zahraničných pedagógov pre výučbu umeleckých predmetov, ale keď im ponúkneme plat 620 eur v hrubom, tak určite nikto nepríde," skonštatovala riaditeľka. Zvýšiť by sa podľa nej mali aj financie pre tanečné súbory, aby sa nestávalo, že sa z 80-členného súboru stane 60-členný.



Detskí tanečníci majú podľa jej slov na Slovensku dobré podmienky, a to vďaka súborom ľudových či spoločenských tancov až po hip-hopové krúžky. "Budúcich tanečníkov pre nás pripravujú aj základné umelecké školy a baletné štúdiá," podotkla Zacharová. Na TKEJ prijmú každý rok v priemere 23 nových študentov. Podľa riaditeľky jediného štátneho tanečného konzervatória na Slovensku klesá pre demografický vývoj v krajine všeobecne počet žiakov v stredných školách, a to súvisí aj s menším počtom žiakov hlásiacich sa na umelecké školy.

Aj keď má TKEJ na Slovensku jedinečné postavenie, škola sa snaží ďalej napredovať a osloviť ďalších záujemcov o štúdium. Najnovšie plánuje vybudovať ďalšiu koncertnú sálu, ktorá by mala vyrásť v areáli školy. Postaviť ju plánujú v rokoch 2017 až 2018. "Máme už aj sponzora i súhlas nášho zriaďovateľa – Bratislavského samosprávneho kraja. Je pripravená projektová dokumentácia a nasledovať bude stavebné povolenie," priblížila Zacharová. Škole by podľa jej slov nová koncertná sála pomohla, keďže v konzervatóriu sa teraz nachádza len jedna a dostanú sa na ňu len dva posledné ročníky. "Keby sme mali dve koncertné sály, bolo by v nej možné vyučovať štyri až päť ročníkov," podotkla riaditeľka. Študenti majú koncertnú a scénickú prax zabezpečenú v SND či v SĽUK-u, absolvujú ju aj priamo v škole. "Vďaka novej koncertnej sále by sa mohol predmet – koncertná a scénická prax vyučovať súbežne vo viacerých ročníkoch," povedala Zacharová.


 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novým šéfredaktorom týždenníka Katolícke noviny bude kňaz Igor Hanko
<< predchádzajúci článok
Skupina Peter Bič Project predstaví v Bratislave nové piesne