Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) víta, že Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) odštartovala diskusiu k otázke sociálnosti investícií do ...
BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) víta, že Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) odštartovala diskusiu k otázke sociálnosti investícií do inovatívnych liekov. Povedal to pred štvrtkovou konferenciou Fórum zdravia 2008, ktorú organizuje SAFS, Adam Hochel z Ministerstva zdravotníctva SR. Otázkou však podľa neho je, či solidarita systémov smerom k jednotlivcovi je dostatočná a či štátne inštitúcie správne usmerňujú alokáciu finančných zdrojov. Podľa Hochela je náš trh s liekmi dostatočne otvorený inováciám. "My sa snažíme robiť takú politiku, aby boli zaštandardizované všeobecné pravidlá, pre indikácie jednotlivých liekov a jednotlivých vyšetrení, aby sme vychádzali z medzinárodne uznávaných dobrých skúseností a tie potom všeobecne implementovali. Samozrejme každé pravidlo má svoje výnimky v špecifických situáciách. Tieto systémy sa nedajú natvrdo nastaviť a nedajú sa tie skúsenosti mechanicky prenášať z jedného systému do druhého," povedal Hochel.
Investície do najmodernejších liekov je okrem nákladového pohľadu potrebné vnímať aj ako prínos pre celú spoločnosť, pretože okrem zlepšovania zdravotného stavu pacientov zároveň zvyšujú produktivitu a prinášajú spoločnosti ekonomický rast. Podľa predsedníčky Združenia sclerosis multiplex Nádej Jaroslavy Valčekovej sú z pohľadu pacientov inovácie potrebné, aj keď zvyšujú náklady. "Za pacientov sme rozhodne zato, aby štát radšej vynakladal omnoho viacej na inováciu, ako práve naopak, aby sa staral o pacientov. Radšej nech pacienti prinášajú štátu určité hodnoty," uviedla Valčeková.
SAFS je asociácia farmaceutického priemyslu založená v roku 1997. Jej členmi sú medzinárodné farmaceutické spoločnosti orientované na výskum a vývoj, ktoré pôsobia na Slovensku s podielom portfólia originálnych prípravkov minimálne 70 % z lokálneho obratu. SAFS združuje 22 spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 1,1 tis. lekárov, farmaceutov, ekonómov a iné profesie.
SITA