Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

09. marca 2007

Forbes: Svetoví boháči sú čoraz bohatší a mladší, nastupujú Rusi a Indovia



Najbohatší ľudia sveta sú čoraz mladší a bohatší, pričom v zozname 946 miliardárov, ktorý vo štvrtok zverejnil magazín Forbes, sa zvýšil počet Rusov a Indov.



Zdieľať
       Miliardárov je tento rok na svete o 19 percent viac ako v roku 2006, keď ich bolo 793. Súhrnná výška ich majetku narástla o 35 percent na 3,5 bilióna dolárov, uviedol magazín.

      Priemerný vek miliardárov sa znížil o dva roky na 62 a 60 percent z nich začínalo s málom. Dve tretiny ľudí zo zoznamu oproti minulému roku zbohatli, pričom v prvej 50-ke sa zvýšil majetok takmer každého.
      "Toto je najbohatší rok v dejinách ľudstva," vyhlásil Steve Forbes. "Nikdy v histórii nedošlo k tak výraznému pokroku."
      Medzi novými boháčmi na zozname sú okrem iných Howard Schultz - zakladateľ siete kaviarní Starbucks, ako aj Michael Eisner - bývalý boss spoločnosti Walt Disney.
      Najbohatším človekom na Zemi je už 13. rok po sebe predseda spoločnosti Microsoft Bill Gates s 56 miliardami, nasledovaný Warrenom Buffettom, šéfom spoločnosti Berkshire Hathaway s 52 miliardami. Tretiu priečku si so 49 miliardami udržal mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim.
      Schulz je s 1,1 miliardy na 840. mieste a Eisner s rovnou miliardou obsadil 891. priečku.
      Číňanka Jan Čche-ungová, šéfka spoločnosti Nine Dragons Paper, vstúpila do histórie ako najbohatšia osoba Číny a je jednou žien, ktoré sa v komunistickej krajine narodili a vypracovali a na zozname sa ocitli po prvý raz. Jan má majetok 2,4 miliardy a na zozname je 390.
      V rebríčku zostaveného podľa počtu miliardárov sa Rusko dostalo na tretie miesto zoznamu s 53 miliardármi, čo je o dvoch menej ako Nemecko, ktoré si dlho drží druhé miesto za USA.
      Pokiaľ však ide o výšku majetku, ruskí miliardári Nemcov prekonali pomerom 282:245 miliárd. Priemerný vek ruských miliardárov je 46 rokov, uvádza Forbes.
      Spomedzi ázijských krajín je najviac miliardárov v Indii, ktorá po dvoch desaťročiach z prvej priečky zosadila Japonsko. India má 36 miliardárov s celkovým majetkom 191 miliárd, pričom 24 japonských miliardárov má 64 miliárd dolárov.
      Majetok Mexičana Slima sa zvýšil o 19 miliárd dolárov, čo je najväčší medziročný nárast za desaťročie. Jeho majetok sa rovná 6,3 percenta ročnej produkcie Mexika. Ak by sa percento previedlo na pomery USA, Gates by musel mať 784 miliárd dolárov, uviedol magazín.
      V prvej desiatke sa umiestnili dvaja nováčikovia - Španiel Amancio Ortega z maloobchodnej spoločnosti Zeta (8.miesto/24 miliárd) a Kanaďan David Thomson a jeho rodina sú desiati. Thomson nahradil svojho nebohého otca, mediálneho magnáta Kennetha Thomsona.
      Na zoznam pribudlo 178 nových miliardárov a zastúpených je 53 krajín. Spomedzi 83 žien sa desať vypracovalo "od piky".
      Španielsko zoznam rozšírilo o desať nových miliardárov, z nich deväť zbohatlo na prekvitajúcom obchode s nehnuteľnosťami a v stavebníctve. Američania tvoria 44 percent svetových miliardárov s celkovým počtom 415, pričom 55 sa na zoznam dostalo po prvý raz.
      Zakladatelia spoločnosti Google, Larry Page a Sergey Brin (26 miesto), majú po 16,6 miliardy, pričom rýchlosť, akou majetok získali, ďaleko prevyšuje tempo Gatesa, uvádza Forbes.
      Zo zoznamu miliardárov vypadol Japonec Yošiaki Cucumi, najbohatší človek roku 1987. Cucumiho - bývalého šéfa spoločnosti Kokudo, jadra prevádzkovateľa regionálnej železničnej siete Seibu Railway - v októbri 2005 odsúdili na podmienečný trest za falšovanie finančných vyhlásení a insiderské obchodovanie.

(TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BMW vlani s rekordným ziskom pred zdanením 4,124 mld. eur
<< predchádzajúci článok
Joss Stone odsúdila hviezdy bez nohavičiek