Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. apríla 2010

FNM eviduje asi 64 tisíc prevodov bezcenných akcií



Občania majú stále veľký záujem o prevody akcií na Fond národného majetku (FNM) SR. Od októbra minulého roka si už bezodplatne vyzdvihlo výpis z ...



Zdieľať
vladimir kocourek fnm Vladimír Kocourek

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Občania majú stále veľký záujem o prevody akcií na Fond národného majetku (FNM) SR. Od októbra minulého roka si už bezodplatne vyzdvihlo výpis z účtu cenných papierov takmer 85 tisíc občanov, pričom fond už zaznamenal približne aj 64 tisíc prevodov tzv. bezcenných cenných papierov. Z celkového počtu takmer 16 tisíc ľudí však využilo možnosť previesť akcie na fond a vyhnúť sa tak plateniu faktúr za vedenie účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov SR za rok 2008 iba 6 percent z nich.

FNM inicioval aj novelu zákona, ktorou predĺžil lehotu na zrealizovanie prevodu do konca roku 2010. "Občania, ktorí dostali faktúry od centrálneho depozitára a nemajú o svoje cenné papiere záujem, ich tak môžu previesť na fond do konca tohto roku," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa fondu Tatiana Lesajová. Ak to stihnú, faktúru za nich zaplatí fond. Ak nie, majú podľa jej slov povinnosť uhradiť poplatky centrálnemu depozitáru za rok 2008, ako aj za ďalšie roky.

"Sme veľmi prekvapení, že väčšina občanov, ktorým sme prioritne týmto zákonom chceli vyjsť v ústrety a odbremeniť ich od platenia poplatkov za evidenciu cenných papierov, o ktoré nemajú záujem, túto možnosť doteraz nevyužila," konštatuje predseda Výkonného výboru FNM Vladimír Kocourek. Zároveň vyzýva občanov, ktorí dostali faktúru od centrálneho depozitára a chcú sa vyhnúť plateniu poplatkov za evidenciu cenných papierov, ktoré považujú za bezcenné, aby ich previedli na fond do konca tohto roku. Zdôrazňuje však, že každý má možnosť dobrovoľne sa rozhodnúť, či chce znášať povinnosť platiť poplatky za vedenie účtu cenných papierov, o ktoré nemá záujem, alebo ich prevedie na fond a tejto povinnosti sa zbaví.

Bezodplatný prevod cenných papierov na fond môžu v súčasnosti zrealizovať iba tie fyzické osoby, ktoré majú majetkový účet vedený v evidencii Centrálneho depozitára cenných papierov SR. Fond v spolupráci s RM-S Market však už rokuje aj s ostatnými členmi depozitára, a to bankami a obchodníkmi s cennými papiermi, pričom hľadá možnosti, ako z technologického hľadiska umožniť realizáciu bezodplatných prevodov cenných papierov na fond aj z účtov občanov vedených u ďalších členov depozitára. "Túto možnosť by občania mali mať už v krátkom čase. Fond tiež finalizuje možnosť realizácie prevodov zosnulých majiteľov cenných papierov, ktorých právoplatní dediči budú môcť cenné papiere taktiež v krátkom čase previesť na fond," dopĺňa Lesajová.

Občanom, ktorí už faktúry za vedenie účtu Centrálnemu depozitáru cenných papierov SR uhradili, fond preplatí zaplatenú sumu faktúry najneskôr do konca prvého polroka roku nasledujúceho po roku, v ktorom bola podpísaná zmluva o prevode medzi občanom a fondom. Napríklad občanom, ktorí zaplatili faktúru a zároveň previedli akcie na fond do konca minulého roku, by mal byť poplatok vrátený poštovou poukážkou alebo na účet najneskôr do konca júna 2010. Spoločnosť RM-S Market, ktorá zabezpečuje realizáciu bezodplatných prevodov cenných papierov na fond, rozšírila kvôli veľkému záujmu občanov aj počet pracovísk, v ktorých je možné prevody uskutočniť. V súčasnosti je tak možnosť realizovať prevody dostupná na 45 pracoviskách Slovenskej pošty alebo spoločnosti RM-S Market v rámci celého Slovenska.

Na úprave príslušnej legislatívy, ktorá umožňuje akcionárom zbaviť sa často už bezcenných akcií, sa vláda zhodla ešte v marci minulého roka po tom, ako Centrálny depozitár cenných papierov SR rozposlal na základe nového sadzobníka poplatkov majiteľom akcií z kupónovej privatizácie faktúry za vedenie účtov. Podľa nového sadzobníka sa pritom spoplatňujú aj účty majiteľov z tzv. starej evidencie z kupónovej privatizácie, ktoré od roku 2004, teda od vzniku depozitára, spoplatneniu nepodliehali. Niektorí majitelia účtov však namietali, že nemajú zákonom ustanovenú možnosť zbaviť sa týchto často už bezcenných cenných papierov a musia platiť za vedenie účtov nemalé poplatky. Jediným vlastníkom centrálneho depozitára je od marca 2006 Burza cenných papierov v Bratislave, ktorú kontroluje Fond národného majetku SR.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MZV: Hymna ako fanfáry nebola dehonestovaná
<< predchádzajúci článok
V BSK opäť vzrástol počet chrípkových ochorení