Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2015

Flašíková Beňová a Lipšic sa sporia o podpore kvót



Monika Flašíková-Beňová a Daniel Lipšic



Zdieľať
Monika Flašíková-Beňová a Daniel Lipšic Foto: TASR
Bratislava 11. septembra (TASR) – Europoslanci za Smer-SD nehlasovali za povinné kvóty, tvrdila aj dnes na rokovaní európskeho výboru v NR SR Monika Flašíková Beňová (Smer-SD). Poslanec NR SR Daniel Lipšic trvá na tom, že sociálni demokrati v europarlamente povinné kvóty podporili napriek odmietavému postoju vlády a Národnej rady SR. Mali by sa podľa neho vzdať mandátov. Ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) hlasovanie v europarlamente nevyrušuje, rešpektuje právo na rozdielny názor.


Flašíková Beňová na výbore vysvetľovala, že pri hlasovaní o povinných kvótach ako takých europoslanci Smeru-SD boli proti. Lipšic jej oponoval. Zdôraznil, že pri čiastkovom hlasovaní síce boli europoslanci proti kvótam, ale pri záverečnom hlasovaní ich podporili. Hlasovali totiž za správu, ktorá obsahovala aj povinné kvóty. "U nás na Slovensku ktorýkoľvek poslanec, ktorý má problém s nejakým ustanovením zákona, navrhne ho vypustiť a ak sa nevyjme, tak za celý návrh nehlasuje, aj keď v ňom môžu byť iné pekné veci," vysvetlil.

Súhlasí, že europoslanci majú slobodný mandát. Ale považuje za divadlo vládneho Smeru-SD, ak vyhlasuje, že je proti povinným kvótam a europoslanci za túto stranu v konečnom dôsledku kvóty podporia. "Minimálne by mali byť vyzvaní, aby zvážili zotrvanie v Európskom parlamente," povedal Lipšic. Trvá na tom, že sociálni demokrati sa pri hlasovaní nepomýlili. "Bolo to úmyselné hlasovanie, hlasovali tak opakovane," zdôraznil.

Ministra vnútra Kaliňáka hlasovanie v europarlamente nevyrušuje. "Nezaujímalo ma to veľmi. Napísali mi, že boli proti kvótam. Hlasuje sa o jednotlivých bodoch, a potom o celku. Ten celok bolo treba podporiť," povedal. Na otázku, či mu neprekáža podpora povinných kvót v celkovej správe, uviedol, že vždy považoval europarlament za odtrhnutý od reality. "Ale hlavne je demokracia, takže sa tu nebudeme naháňať za vyjadrenie názoru. To sa vraciame pred rok '89. Mne to neprekáža. Tak má niekto iný názor ako ja. Ak by sme mali všetci rovnaký názor, tak tu máme stále ešte komunistickú stranu. Buďme radi, že ľudia majú rôzne názory," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fínsko prijme odporúčaný počet utečencov, ale odmieta povinné kvóty
<< predchádzajúci článok
Nových lídrov treba hľadať medzi maldými