Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. januára 2015

Fitch zhoršila výhľad ratingu Grécka zo stabilného na negatívny



Agentúra Fitch Ratings v noci na dnes zhoršila výhľad ratingu dlhodobých úverových záväzkov Grécka v zahraničnej aj domácej mene zo stabilného na negatívny. Odôvodnila ...



Zdieľať
Ilustračno foto Foto: TASR/AP Photo
Atény 17. januára (TASR) - Agentúra Fitch Ratings v noci na dnes zhoršila výhľad ratingu dlhodobých úverových záväzkov Grécka v zahraničnej aj domácej mene zo stabilného na negatívny. Odôvodnila to politickou neistotou. Zhoršenie výhľadu signalizuje, že agentúra môže v budúcnosti znížiť Grécku ratingovú známku. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.


Fitch zatiaľ ponechala rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov krajiny v domácej aj v cudzej mene na stupni B, ktorý sa nachádza v špekulatívnom, neinvestičnom pásme. Aj rating krátkodobých záväzkov v cudzej mene ponechala na úrovni B a stropný rating potvrdila na stupni BB.

Fitch zhoršila výhľad gréckeho ratingu len týždeň pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 25. januára. Prieskumy naznačujú, že v nich vyhrá krajne ľavicová strana Syriza, ktorá si udržiava 3-% náskok pred terajšou vládnou Novou demokraciou. Syriza je pritom známa negatívnym postojom k úsporným opatreniam, ktoré požadujú od Grécka veritelia. Ich cieľom je ozdraviť verejné financie aj ekonomiku.

Líder strany Syriza Alexis Tsirpras v rámci kampane pred voľbami vyzval veriteľov, aby odpísali časť z gréckeho dlhu. Sľúbil voličom, že zastaví úsporné opatrenia a začne rokovať o zmene úverových podmienok.

Fitch sa vzhľadom na vývoj na politickej scéne obáva, že Grécku hrozia problémy s financovaním a návrat do recesie.

A hoci podľa Fitch stále existuje pravdepodobnosť, že nová grécka vláda a veritelia sa nakoniec dohodnú, pretože obe strany majú na tom záujem, ich rokovania budú komplikované. Oba "tábory" majú totiž veľmi rozdielne názory, o čom svedčia ich vyhlásenia.

Syriza síce od roku 2012 zmiernila svoje radikálne postoje a dnes už podporuje zotrvanie Grécka v eurozóne. Sľúbila tiež, že bude udržiavať primárny rozpočtový prebytok a uhrádzať záväzky Grécka voči Medzinárodnému menovému fondu a súkromným veriteľom. Ale program privatizácie sa s veľkou pravdepodobnosťou zastaví, a zrejme neodolá tlakom na zvýšenie platov vo verejnom sektore.

Existuje tiež riziko, že v Grécku sa budú tento rok konať ďalšie predčasné voľby. Rokovania s veriteľmi ešte prehĺbia rozdiely nielen medzi politickými stranami, ale aj vo vnútri strán a môžu spôsobiť rozpad krehkej vládnej koalície. Prípadne sa môže stať, že víťaz volieb nebude schopný zostaviť koaličnú vládu, ako sa stalo už v roku 2012. Grécko sa tak ocitne v patovej situácii, čo v kombinácii s nedostatkom finančných zdrojov bude mať za následok zhoršenie tak finančnej, ako aj ekonomickej situácie. Problémy s likviditou totiž ohrozia aj zotavovanie hospodárstva.

Grécka ekonomika pritom len vlani prekonala recesiu, po šiestich rokoch poklesu. Fitch odhaduje, že hrubý domáci produkt (HDP) Grécka minulý rok vzrástol o 0,5 % a tento rok by sa mal zvýšiť o 1,5 %.

Fitch v máji preskúma rating Grécka, a ak sa situácia v krajine zhorší, zníži mu známku.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rok 2014 bol v USA najteplejším v histórii meraní
<< predchádzajúci článok
Prezídium SDKÚ-DS má riešiť obsadenie prázdnych funkcií