Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. júna 2016

Firmy znižujú požiadavky na digitálne zručnosti uchádzačov



Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Bratislava 5. júna (TASR) – Slovenský trh práce dnes viac praje uchádzačom o zamestnanie než zamestnávateľom. Zatiaľ čo dopyt po pracovnej sile stúpa, jej ponuka sa znižuje. Tento vývoj ovplyvňuje aj oblasť digitálnych zručností a firmy sú tak nútené uberať zo svojich požiadaviek. Vyplýva to z najnovšej štúdie Inštitútu pre verejné otázky (IVO) realizovanej s podporou internetového portálu Profesia.sk a spoločnosti Accenture.

Ako upozornil analytik spoločnosti Profesia a spoluautor štúdie Tomáš Janotík, za posledných päť rokov došlo na trhu práce k značným posunom. Najmä v rokoch 2014 a 2015 výrazne klesla miera nezamestnanosti a zvýšil sa počet nových pracovných miest. „Situácia pre uchádzačov o prácu dnes je veľmi priaznivá, je oveľa jednoduchšie si prácu nájsť, ako to bolo pred pár rokmi,“ zdôraznil.

Tento vývoj však podľa neho komplikuje život firmám. Tie aktuálne čelia zvýšenej konkurencii a v dôsledku nižšieho počtu kandidátov majú čoraz väčší problém nové pracovné miesta obsadiť. Kým v roku 2013 sa na priemernú ponuku na portáli Profesia.sk prihlásilo 40 ľudí, minulý rok ich bolo iba 21. „Obzvlášť to platí v žiadaných odboroch, ako sú napríklad informačné a komunikačné technológie, kde sú poklesy ešte výraznejšie,“ priblížil analytik.

Situáciu na trhu ovplyvňuje aj oblasť digitálnych zručností. Vlani zamestnávatelia najčastejšie vyžadovali od uchádzačov počítačové znalosti na pokročilej úrovni, nasledovala základná a za ňou expertná úroveň. „Ak si to porovnáme s rokom 2011, nastal veľmi výrazný pokles pri pokročilejšej a expertnej úrovni. Firmy na situáciu na trhu práce reagujú tak, že uberajú na požiadavkách, pretože ak ich nastavia vysoko, tak tých ľudí nenájdu,“ vysvetlil Janotík.

Nielen, že sa znižujú požiadavky firiem, ale podľa štúdie klesá aj kvalita uchádzačov, ktorí prácu hľadajú. Zatiaľ čo v roku 2011 až 73 % uchádzačov uvádzalo v životopise pokročilú počítačovú znalosť, v roku 2015 to bolo iba 66 %. Podobne pri expertnej úrovni ich podiel klesol z 21 na 14 %. „Je to práve z toho dôvodu, že tí šikovnejší už prácu majú. Takže je predpoklad, že firmy budú nútené o uchádzačov bojovať podstatne výraznejšie,“ dodal analytik.

Štúdia potvrdila, že informačné a komunikačné technológie sú do veľkej miery doménou mužov. Znalosť programovania minulý rok v životopise deklarovalo 15,7 % mužov a iba 5 % žien. Za posledných päť rokov sa pritom táto priepasť veľmi nezmenila. Pri bežnej práci s počítačom sú znalosti oboch pohlaví zhruba vyrovnané. Analýza zároveň ukázala, že až 80 % ľudí, ktorí si hľadajú prácu v IT, sú muži.

S rastúcim vekom podľa Janotíka digitálna zručnosť uchádzačov značne klesá. Aspoň nejaké počítačové znalosti uvádza takmer 92 % mladých vo veku 17 až 24 rokov, u starších sú to necelé dve tretiny. Z pohľadu pracovných pozícií sú týmito znalosťami relatívne najhoršie vybavení ľudia, ktorí vykonávajú manuálnu prácu (77 %). Najlepšie sú na tom riadiaci pracovníci a ľudia z odboru informačných a komunikačných technológií.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lavrov: Misia OBSE v Donbase by mohla mať policajné právomoci a zbrane
<< predchádzajúci článok
Muž v Bratislave neprežil zrážku s vlakom