Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. júla 2015

Firmy môžu informovať o bariérach pri obchodovaní v krajinách mimo EÚ



Podnikatelia, ktorí obchodujú na trhoch tretích krajín mimo Európskej únie, môžu Európsku komisiu informovať o bariérach obchodu, ktoré v tretích krajinách zistili. Pre ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 28. júla (TASR) – Podnikatelia, ktorí obchodujú na trhoch tretích krajín mimo Európskej únie, môžu Európsku komisiu informovať o bariérach obchodu, ktoré v tretích krajinách zistili. Pre tento účel slúži na internete databáza informácií Market Access Database (MADB). Je voľne prístupná všetkým subjektom z celej EÚ, vrátane pristupujúcich a kandidátskych krajín. Poskytne užitočné informácie aj tým, ktorí by chceli vstúpiť na trhy tretích krajín.


"Európska komisia každú informáciu o bariére zverejní v databáze MADB potom, čo si ju v príslušnej krajine overí. Na začiatku s jej predstaviteľmi iniciuje rokovania, snaží sa na bilaterálnej úrovni dosiahnuť zrušenie obchodnej bariéry. Pokiaľ sa dohoda nedosiahne a bariéra je v rozpore s medzinárodnými dohodami a záväzkami, predstavitelia komisie sa môžu obrátiť na orgán Svetovej obchodnej organizácie (WTO) určený na urovnávanie sporov, a to, ak ide o spor s členskou krajinou WTO. Ak nejde o členskú krajinu, spor rieši prostredníctvom prijatia protiopatrení," informovala TASR hovorkyňa Slovak Business Agency (SBA) Dominika Bizíková. Pripomenula tiež, že z databázy sa exportné firmy dozvedia o podmienkach vývozu na trhy nečlenských krajín únie.

Register sťažností MADB umožňuje vytvorenie jednotnej databázy, ktorá obsahuje známe obchodné prekážky, jednotný formulár pre on-line registráciu sťažností a zaznamenanie všetkých dôležitých údajov. Podnikatelia tak môžu sledovať proces riešenia sťažností. Register je verejne prístupný a umožňuje vložiť podnety priamo do databázy.

"Databáza poskytuje nielen informácie o tom, ako komisia sťažnosti rieši, ale aj o tom, či obchodní partneri EÚ dodržiavajú platné medzinárodné obchodné dohody a zmluvy. V databáze môžu vyhľadávať informácie podľa krajiny alebo podľa sektorovej oblasti a podľa druhu bariéry," doplnila Bizíková. K dispozícii je aj príručka pre exportérov, ktorá obsahuje dovozné procedúry podľa jednotlivých komodít, colné sadzby a ďalšie poplatky pri exporte do tretích krajín, ktoré možno zistiť na základe harmonizovaného systému kódov alebo názvu tovaru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kamery už monitorujú širšie centrum Očovej
<< predchádzajúci článok
Pri samovražednom útoku v Benghází zahynuli traja vojaci