Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. augusta 2007

Firmy chcú pomáhať Bratislave



Upravovanie verejných priestranstiev, zber nepotrebných predmetov, pomoc bezdomovcom a ľuďom, ktorí to potrebujú, pomoc mladým. Všetko, čo môže prispieť k zlepšeniu života v Bratislave, bude ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Upravovanie verejných priestranstiev, zber nepotrebných predmetov, pomoc bezdomovcom a ľuďom, ktorí to potrebujú, pomoc mladým. Všetko, čo môže prispieť k zlepšeniu života v Bratislave, bude náplňou komunitného projektu Naša Bratislava, ktorý pripravuje skupina firiem Engage v spolupráci s Nadáciou Pontis. Prvý ročník sa uskutoční v dňoch 28. a 29. septembra. Ambíciou organizátorov je založiť tradíciu a projekt rozvíjať aj v ďalších rokoch. Podobné komunitné projekty sa robia v mnohých veľkých svetových mestách, kde sa na nich zúčastňujú tisíce dobrovoľníkov.

"Počas dvoch dní sa spoja zamestnanci mnohých firiem, ale i dobrovoľníci zo širšej verejnosti, aby spravili niečo pre svoje mesto a ľudí, ktorí v ňom žijú. Napríklad v New Yorku každú jeseň maľuje 10-tisíc dobrovoľníkov školské triedy, aby sa deti učili v krajšom a čistejšom prostredí. Zámer projektu Naša Bratislava je širší ako len pomoc školám, Bratislavčania môžu byť osožní i v ďalších oblastiach," povedal Pavel Hrica z Nadácie Pontis.

Pri zrode projektu Naša Bratislava stojí skupina firiem Engage, ktorá podporuje dobrovoľníctvo svojich zamestnancov. Engage je medzinárodná sieť, na Slovensku zatiaľ združuje desať renomovaných spoločností: Accenture, Allen & Overy Bratislava, Citi, DLA Piper, Hewlett-Packard Slovakia, IBM Slovakia, KPMG Slovensko, Linklaters Bratislava, Philip Morris Slovakia a VÚB banku. Komunitným partnerom skupiny Engage na Slovensku je Nadácia Pontis. Tieto spoločnosti sa rozhodli vyzvať svojich zamestnancov, aby sa zapojili do komunitných aktivít v rámci projektu. Podujatie je však otvorené i ďalším podnikateľským subjektom. Tímy zložené zo zamestnancov firiem si budú môcť vybrať, v ktorej oblasti chcú dobrovoľne pomôcť.

Aktivity sú rozdelené do skupín: pomoc životnému prostrediu, sociálna pomoc, ochrana a podpora zdravia a vzdelávanie a rozvoj. Každý firemný dobrovoľník môže priložiť ruku k činnostiam, ako sú čistenie potokov, úprava interiérov školských zariadení, záchrana vzácnych rastlín alebo napríklad aj zber starých bateriek. Medzi humanitne orientované činnosti budú patriť zbieranie topánok pre bezdomovcov, zbieranie starších kníh, darovanie krvi alebo napríklad výlet pre postihnuté deti. V oblasti vzdelávania môže ísť o takzvané študentské tieňovanie, kedy študent získava s pomocou dobrovoľníka praktické skúsenosti priamo v danej firme a oblasti. "Možných aktivít je oveľa viac a v ďalších ročníkoch sa budú rozrastať. Dôležité je aj to, že do projektu sa môžu zapojiť i občania Bratislavy. Môžu napríklad darovať obnosené, ale stále slušné topánky chudobným ľuďom," povedal Pavel Hrica.

Podobné podujatia sú veľmi populárne vo veľkých svetových mestách. Napríklad minulý rok dobrovoľníci zo 40 firiem vo Wiesbadene pomáhali v najrôznejších verejnoprospešných akciách. V Londýne zapojila organizácia Business in the Community takmer 2 000 dobrovoľníkov z 55 firiem do rôznych dobročinných aktivít. Medzi najznámejšie projekty nepochybne patrí New York Cares, ktorý sa z pôvodného jedného dňa rozrástol do celoročnej dobrovoľníckej služby, v ktorej pomáhajú desaťtisíce Newyorčanov.

Projekt Naša Bratislava bude jedným z prvých svojho druhu v strednej a východnej Európe. Organizátori veria, že bude úspešný a v ďalších rokoch sa môže rozšíriť aj do iných väčších miest na Slovensku. Všetky potrebné informácie budú sprístupnené na samostatnej webstránke v druhej polovici augusta, kde sa firmy, ale aj verejnosť bude môcť prihlásiť do projektu a odštartovať tak peknú myšlienku na podporu Bratislavy. Koniec registrácie pre firmy je 17. septembra 2007.

Informovala o tom Eva Sérová z Dynamic Relations 2000.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nádej na záchranu uväznených baníkov v štáte Utah sa zmenšila
<< predchádzajúci článok
Komunistický režim v NDR pripravil o život 1245 ľudí