Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. decembra 2017

Firmy chcú naberať nových ľudí, záujem o cudzincov má Trnavský kraj



Kondícia slovenského trhu práce sa v porovnaní s minulým rokom zhoršila. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov Job Market Ratingu spoločnosti Wincott People, ktorého úroveň ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 21. decembra (TASR) - Kondícia slovenského trhu práce sa v porovnaní s minulým rokom zhoršila. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov Job Market Ratingu spoločnosti Wincott People, ktorého úroveň za 4. kvartál tohto roka klesla na 44,6 bodu zo 100. Medziročne ide o pokles o 1,8 bodu. V doterajšej histórii ratingu ide o najhorší výsledok.


Rating je vypracovaný na základe prieskumu medzi domácimi firmami, pričom sleduje viaceré ukazovatele kondície trhu práce. Do jeho najnovšieho vydania sa zapojilo 122 spoločností. V medziročnom porovnaní došlo k poklesu väčšiny sledovaných ukazovateľov. Pozitívnejšie než vlani firmy vnímali len kvalitu legislatívy a fluktuáciu zamestnancov.

Job Market Rating však mierne klesol aj v ukazovateli týkajúcom sa náborových plánov spoločností. Dôvodom je, že chuť naberať nových ľudí sa na konci roka oslabila. Aj preto rating s výnimkou jedného medzikvartálneho nárastu od jeho spustenia kontinuálne klesá. "Hlavným dôvodom je, že trh sa stále nedokázal vyrovnať s rastúcim nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Tento fakt sa prejavuje aj na rastúcom počte neobsadených voľných pracovných miest. Podľa nášho odhadu je ich už viac ako 100.000," približuje oblastná manažérka Wincott People Jana Mesárová.

Náborové plány spoločností pritom zostávajú naďalej ambiciózne. A to napriek tomu, že počet firiem, ktoré chcú zvyšovať svoje stavy, medziročne klesol z 53,6 % na aktuálnych 46,7 %. Mierne vzrástol podiel spoločností, ktoré chcú svoje personálne stavy znižovať. V súčasnosti ich je 7,4 %, pred rokom ich bolo 6,5 %.

Najväčší náborový apetít majú už tradične firmy v sektore automotive a strojárstvo. Najmenší zas v segmente maloobchodu a veľkoobchodu, kde aj najviac firiem počíta s prepúšťaním.

Najväčšími slabinami slovenského trhu práce zostávajú dostupnosť a kvalifikovanosť pracovnej sily. Tieto ukazovatele sú v každom vydaní prieskumu vnímané respondentmi ako jednoznačne najhoršie.

Pri hodnotení dostupnosti pracovnej sily i jej kvalifikovanosti boli najpesimistickejšími respondenti z odvetvia automotive a strojárstvo. "Práve tí totiž najviac čelia problému s obsadzovaním voľných pracovných miest. Medzi nezamestnanými sa už takmer nenachádzajú ľudia, ktorých by mohli bez problémov zamestnať. Ich výhrady k aktuálnej kondícii trhu práce sú preto logicky najväčšie," vysvetľuje Mesárová.

Najmenší problém robí podnikom aj naďalej fluktuácia zamestnancov, horšie už vnímajú kvalitu legislatívy a náklady na pracovnú silu.

Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily sa prejavuje aj v rastúcej ochote firiem prijímať ľudí spoza hraníc. Kým vlani by cudzincov prijalo 48,4 % spoločností, teraz ich je už 51,6 %. Jednoznačne najviac, konkrétne 83 %, ich bolo v Trnavskom samosprávnom kraji. Najnižší zas v Prešovskom kraji, kde by bola pracovníkov zo zahraničia ochotná prijať necelá štvrtina firiem. "Kým v Trnave a jej okolí je prakticky nemožné získať kvalifikovaných zamestnancov v dostatočnom počte už vyše roka, na východe Slovenska je nezamestnanosť stále na úrovni okolo desiatich percent. Preto miestne firmy nie sú odkázané na to, aby prijímali cudzincov. Na Považí a na západe krajiny však mnohé spoločnosti už inú možnosť nemajú, ak nechcú odmietať nové objednávky," dodala Mesárová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Belgicko vymenuje svoju veľvyslankyňu v Saudskej Arábii
<< predchádzajúci článok
OSN: Husajn sa nebude uchádzať o druhé funkčné obdobie