Firma nepristúpila na zámenu pozemku za Belopotockého park
Investor, ktorý plánoval na mieste parčíka na Belopotockého ulici v bratislavskom Starom Meste postaviť 9-podlažný polyfunkčný objekt, preferuje finančné vysporiadanie s mestom pred zámenou pozemku. ...
BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) - Investor, ktorý plánoval na mieste parčíka na Belopotockého ulici v bratislavskom Starom Meste postaviť 9-podlažný polyfunkčný objekt, preferuje finančné vysporiadanie s mestom pred zámenou pozemku. Po dnešnom stretnutí s investorom - firmou Strabag-ZIPP - to pre agentúru SITA povedal námestník bratislavského primátora Tomáš Korček. O akú sumu investor požiadal, však námestník oznámi až na piatkovom brífingu s novinármi. O tom, či mesto na investorovu ponuku pristúpi a pozemok odkúpi, bude podľa Korčeka rokovať mestské zastupiteľstvo. Ako uviedol, urobia všetko pre to, aby sa to dostalo už na novembrové rokovanie.
"Som sklamaný, pretože všetky pozemky, ktoré sme firme ponúkli, boli adekvátne," konštatoval Korček. Išlo o dva pozemky v Petržalke a Starom Meste, jeden pozemok v Starom Meste ponúkali aj s nehnuteľnosťou. Keďže nedošlo k dohode, bližšie ich špecifikovať nechcel. Korček zároveň dodal, že záujem mesta na tom, aby Belopotockého parčík zachovali, trvá. Na mestskej rade preto podľa neho dnes schválili zmenu priorít na ďalší rok, pričom vyčlenia finančné prostriedky práve na revitalizáciu tohto parku.
Kauza parčíka na Belopotockého ulici sa ťahá takmer 13 rokov. Podľa Korčeka však riešia problém, ktorý nespôsobilo mesto. "Riešime problém za niekoho iného. Mesto nevydáva stavebné povolenie, ani povolenie na výrub," konštatoval. Mesto totiž pozemky nikdy nevlastnilo. V minulosti pozemky vlastnil Slovenský rozhlas, neskôr Ministerstvo obrany SR. Po následných niekoľkých zmenách majiteľa získala pozemky firma Strabag-ZIPP, ktorá tu plánuje postaviť deväťpodlažný polyfunkčný objekt Apartmán Park. Spoločnosť začala začiatkom októbra v parčíku ilegálne rúbať stromy, padlo pritom aj osem neoznačených stromov, ktoré sa nenachádzali v zozname ešte stále neplatného výrubového povolenia. Investorská spoločnosť má síce povolenie na výrub drevín, to však nestačí. Podmienkou rozhodnutia stavebného úradu totiž je, že firma musí mať zároveň stavebné povolenie. Stavebné povolenie bolo podľa hovorkyne Starého Mesta Aleny Kopřivovej vydané 10. septembra, ešte však nenadobudlo právoplatnosť. Stavebník preto rúbať stromy nemohol a postupoval v rozpore s rozhodnutím o výrube drevín. Korček doplnil, že v súčasnosti sa tým zaoberá Obvodný úrad životného prostredia v Bratislave. Pravdepodobne došlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny.
SITA