Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. februára 2014

Finanční sprostredkovatelia nesúhlasia so zavedením ponukového systému



Finanční sprostredkovatelia sa pravdepodobne nebudú zapájať do procesu vyplácania dôchodkov z druhého piliera. Nahradí ich totiž centrálny elektronický systém (CEPS), ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 11. februára (TASR) – Finanční sprostredkovatelia sa pravdepodobne nebudú zapájať do procesu vyplácania dôchodkov z druhého piliera. Nahradí ich totiž centrálny elektronický systém (CEPS), ktorý v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení navrhlo zriadiť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.


Prostredníctvom tohto systému budú sporitelia dostávať ponuky na zakúpenie doživotného dôchodku od komerčných poisťovní. "Návrh zákona je predložený v tom zmysle, že dôchodky z druhého piliera budú vyplácať komerčné poisťovne za podmienok stanovených zákonom. Návrh zákona je stanovený tak, aby to bolo transparentné, bude vylúčené sprostredkovanie. To bude nahradené tým, že klienti budú dostávať informáciu o ponuke všetkých poisťovní na jednom liste, z ktorého si vyberú," uviedla v pondelok (10. 2.) po skončení rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) Jozefína Žáková.

Dôchodkové správcovské spoločnosti do tohto systému zadajú informácie o množstve nasporených peňazí klienta, následne Sociálna poisťovňa (SP) preverí, či klient dosiahol dôchodkový vek, a potom poisťovne vytvoria ponuku na dôchodok. "Túto informáciu dostanú sporitelia z ponukového systému a na základe toho budú mať 30 dní na právo rozhodnúť sa, ktorú poisťovňu si vyberú," priblížila Žáková.

Nižšia administratívna záťaž

Podľa rezortu práce ponukový systém zníži administratívnu záťaž pre sporiteľa a zabezpečí rýchle sprostredkovanie ponúk na jednom mieste bez kontaktu poisťovne a bez zohľadnenia individuálneho rizika sporiteľa.

So zavedením ponukového systému však nesúhlasia finanční poradcovia. "Monitorujeme snahy vlády obmedziť účasť finančných sprostredkovateľov na obstaraní finančných služieb pre organizácie verejného sektora už od roku 2011, keď bolo prijaté vládne uznesenie odporúčajúce všetkým organizáciám verejnej správy využívať neživotné komerčné poistenie bez účasti finančných sprostredkovateľov," uviedla pre TASR generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Darina Huttová.

Podľa jej slov v súvislosti so zmenami v dôchodkovom sporení sa táto tendencia obmedzovania podnikania finančných sprostredkovateľov len zvýšila. "Sme zásadne proti takýmto zásahom štátu do podnikania súkromných subjektov, ktoré sa podieľajú na dani z príjmov značným dielom," doplnila Huttová.

Podľa asociácie to, ako budú schopní občania využívať centrálny ponukový systém, ukáže len čas. "Vítali by sme ho ako paralelnú možnosť pre sporiteľov druhého piliera vedľa možnosti predkladania ponuky s vysvetlením a komentármi agentov osobitne pripravovaných na tento druh sprostredkovania, ktorý si vyžaduje aj osobitné skúšky pre spôsobilosť vykonávať sprostredkovanie v sektore starobného dôchodkového sporenia," doplnila Huttová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V bratislavskom Novom Meste otvorili vynovené centrum pre seniorov
<< predchádzajúci článok
Aktivisti budú dohliadať na rokovanie pracovnej skupiny o ropovode BSP