Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. marca 2009

Finančné problémy nútia Američanov predávať to najvzácnejšie



Jim Vincent miloval svoj Plymouth Cuda z roku 1972, a keď doňho nasadol, vždy si spomenul na svojho otca, ktorý ho kúpil pred 30 rokmi. Keď ho minulý rok prepustili z leteckého priemyslu, musel ho však ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) - Jim Vincent miloval svoj Plymouth Cuda z roku 1972, a keď doňho nasadol, vždy si spomenul na svojho otca, ktorý ho kúpil pred 30 rokmi. Keď ho minulý rok prepustili z leteckého priemyslu, musel ho však predať, aby mal z čoho žiť. "Neprejde deň, aby som na to auto nemyslel," povedal pre CNN. "Vždy som bol skromný, nežil som márnotratne," dodal. Vincent je jedným z mnohých Američanov, ktorí sa z dôvodu ekonomickej krízy dostali do problémov a pre webové noviny CNN iReporters vyrozprávali svoje príbehy. Ako tvrdia, predajom obľúbených vecí stratili časť svojej duše.


Štyridsaťpäťročný John Krix začal hrať na husle ako päťročný. Tento syn hudobníka v symfonickom orchestri mal k nástrojom veľmi blízky vzťah. Keď však nemohol ďalej platiť účty, nemal inú voľbu, ako nástroje jeden po druhom predať. "Prvé husle, ktoré som predal, boli tie, na ktorých som hral 15 rokov. Musel som to však urobiť, lebo sme mali finančné problémy." Krix predal všetky hodnotné hudobné nástroje, vrátane troch huslí a dvoch husľových sláčikov za 20-tisíc dolárov. "Bola to ich polovičná hodnota, ale živím rodinu, treba zaplatiť dane a aj benzín je stále drahší." Tento učiteľ hudby s dvadsaťročnou kariérou nevie, čo bude ďalej, predal už totiž všetko hodnotné. "Verím, že do troch rokov sa situácia zlepší," dodal.

Shawn Adelwerth, ktorý pôsobil ako vojak v Kuvajte, dostal výpoveď v decembri. Hneď začal veľmi šetriť, keďže sa mu však zamestnanie nepodarilo nájsť, začal cez internet predávať veci. "Predával som úplne pod cenu, aby som mal na nájomné a jedlo." Začiatkom marca nebol schopný zaplatiť za byt, dnes je bezdomovcom. "Jediné, čo mi zostalo, je oblečenie, laptop, ten môžem predať, a mobil."

Tracie Setliff sa zadlžila počas rozvodu. Keďže nemala auto, musela si ho prenajať, aby mohla dochádzať do práce. V marci už nebola schopná zaplatiť za byt, preto cez internet predala svoj snubný prsteň za 100 dolárov, aj keď stál 1500. Verí však, že raz ho dostane späť. Podobne ako Vincent hovorí, že sú to možno len veci, ale boli ich súčasťou. "Viem, že som mal oveľa viac šťastia ako iní a verím, že bude lepšie," dodal Vincent.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kardiológovia majú bezdrôtový prístup k zdravotným záznamom
<< predchádzajúci článok
Pri riešení krízy sa SNS zameriava na trvalé potreby ľudí