BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) - Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka je finančná kríza vo svete vážna, no slovenské banky sú bez rizika. Krízu v USA podľa neho spôsobili nízke štandardy poskytovania úverov, ktoré viedli k tomu, že vzrástol počet ľudí neschopných splácať svoje záväzky.
V Európe ako aj na Slovensku banky nemajú problém so solventnosťou klientov, uviedol guvernér vo štvrtok na tlačovej konferencii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Podľa I. Šramka sa kríza prenáša do Európy prostredníctvom angažovanosti niektorých bánk v Spojených štátoch amerických a oslabením dôvery medzi bankami, čo spôsobuje zdražovanie zdrojov bánk. Slovenský bankový sektor sa však podľa guvernéra priamo neangažuje v cenných papieroch, ktoré utrpeli straty. Banky na Slovensku podľa neho koncentrujú svoje aktíva aj zdroje na domáci sektor, pričom ako dodal, slovenský bankový sektor problémy s likviditou nemá. Možný vplyv na ekonomiku guvernér pripustil v prípade zmeny v ekonomickom cykle a v spomalení globálneho rastu, čo by do určitej miery mohlo vplývať aj na ekonomický rast na Slovensku. "Slovenské banky sú bez rizika, obe strany svojej bilancie koncentrujú na domáci trh," dodal I. Šramko, pričom poukázal aj na rozdielnosť princípov pri poskytovaní úverov u nás a v USA. Podľa guvernéra nie je pritom v súčasnosti cítiť ani problémy materských spoločností, ktoré vlastnia slovenské banky. V Európe je podľa guvernéra problém s likviditou nie so solventnosťou klientov ako v USA.
Súčasný vývoj na svetových trhoch vplýva aj na vývoj cien podielových fondov. V tejto súvislosti I. Šramko uviedol, že pri investovaní slovenských dôchodkových fondov existujú striktné pravidlá, pričom treba brať do úvahy ich dlhodobý charakter.
SITA