Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. novembra 2016

Filmový festival Bratislava uviedol portrét ambasádorky emigrantov



Na snímke vpravo držiteľka literárnej ceny Dominika Tatarku za rok 2015 Irena Brežná a vľavo predseda poroty Peter Zajac počas 22. ročníka slávnostného udeľovania v Bratislave 14. marca 2016.



Zdieľať
Na snímke vpravo držiteľka literárnej ceny Dominika Tatarku za rok 2015 Irena Brežná a vľavo predseda poroty Peter Zajac počas 22. ročníka slávnostného udeľovania v Bratislave 14. marca 2016. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 16. novembra (TASR) - Dokumentárny portrét Ireny Brežnej uviedol v utorok (15. 11.) v predpremiére 18. MFF Bratislava. Film Profesionálna cudzinka venovaný uznávanej slovensko-švajčiarskej spisovateľke, novinárke a nositeľke švajčiarskej Štátnej ceny za literatúru nakrútila režisérka Anna Grusková. "Už desať rokov ma veľmi inšpiruje. Všimla som si, že po jej čítačkách a diskusiách s ňou vychádzajú zo sál mnohí ľudia tiež veľmi inšpirovaní. Napadlo mi, že by bolo fajn správy, ktoré ona odovzdáva, trocha s nadsázkou vydať svetu aj vo filmovej podobe," povedala pre TASR Grusková k snímke, v ktorej sa objavujú viaceré motívy z knihy Ireny Brežnej Nevďačná cudzinka. "Najmä Irenino frflanie, ktoré znamená pre ňu domov, lebo domov je tam, kde môže frflať, ona hovorí," poznamenala s úsmevom režisérka na margo spisovateľky, ktorá sa stala vďaka svojej oceňovanej knihe "ambasádorkou emigrantov".


Irena Brežná má s emigráciou bohaté skúsenosti, ktoré dokázala dôkladne reflektovať. Krátko po okupácii Československa v roku 1968 ako 18-ročná neochotne nasledovala svojich rodičov do emigrácie. Musela čeliť nielen novej, nepochopiteľnej kultúre, ale aj výčitkám svedomia, že nebojovala za svoju vlasť. To je dôvod, prečo odišla písať o disente vo východnej Európe a o ruskej invázii do Čečenska. "Môže vydať veľmi zaujímavé svedectvo v tomto čase, keď svet je plný migrantov. Mnohí z nich sú iba na začiatku a Irena Brežná už môže povedať o veciach, ktoré budú nasledovať," uviedla Grusková. Ďalej priznala, že počas náročného procesu tvorby filmu v nej vzrástla úcta k spisovateľke, ktorá v súčasnosti žije a pôsobí vo Švajčiarsku. "Ona je nesmierne vnútorne poctivý človek, čo spôsobuje niekedy problémy tým druhým, niekedy jej samotnej. Všetci jej to však nakoniec vždy prepáčia, lebo ide o niečo iné, podstatnejšie v tých sporoch. Napokon z nich vychádzajú obidve strany obohatené a posunuté niekam ďalej."

Dokument o žene, ktorej vlasťou je "emigrácia", vznikal zhruba tri roky. Nakrúcalo sa vo Švajčiarsku, na Slovensku i v Českej republike. Súčasťou snímky sú jedinečné archívne záznamy. "Veľká časť z nich je použitá vôbec prvýkrát. Napríklad tam máme zábery z archívu čečenskej organizácie Echo vojny, ktoré sú veľmi silné a vďaka ktorým film môže byť prístupný až od 15 rokov," doplnila k portrétu, ktorý síce nesie ťažké témy, ale jeho celkový duch je dynamický, často vtipný, odľahčený, ako uvádza Anna Grusková - sú v ňom slzy aj smiech. "Film je našľapaný citmi a emóciami. Chcela som, aby ľudia vychádzali z kina nie zdeptaní, ale naopak, veľmi posilnení a inšpirovaní, lebo to je to, čo aj pre mňa Irena Brežná znamená - veľmi silnú životnú inšpiráciu."

Grusková sa vo svojej tvorbe doteraz zameriavala predovšetkým na silné a odvážne ženy, ktoré "sa nenechajú odstrašiť a utopiť v každodennosti". "Je to veľmi dôležité, lebo ženy sú často v našom kultúrnom prostredí, a nielen v našom, veď pozrime sa napríklad na americké voľby, redukované na sexualizované, fetišizované objekty, celebrity a na svoju fyzickú krásu. Ohromne ich to ochudobňuje o ďalšie rozmery, ktoré majú, lebo sú to tiež ľudia," vyhlásila autorka, ktorá momentálne pracuje na projekte o karpatských Nemcoch.

Film Profesionálna cudzinka sa tento týždeň dostane aj na televízne obrazovky. Vo štvrtok 17. novembra ho uvedie RTVS na Dvojke.

Anna Grusková je filmová, divadelná a rozhlasová autorka a režisérka. Vyštudovala divadelnú a filmovú vedu na Karlovej univerzite v Prahe. Ako filmárka zrežírovala dokumentárne snímky Rabínka (2012) a Návrat do horiaceho domu (2014), mapujúce životy Gisi Fleischmann a Chavivy Reick, hrdiniek druhej svetovej vojny, narodených na Slovensku. V roku 2015 založila vlastnú produkčnú spoločnosť so sídlom v Bratislave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na trnavskom javisku si zahrá opäť Martin Gregor
<< predchádzajúci článok
Redakčná rada Slovenských pohľadov rozhodla o oceneniach za rok 2016