Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

30. septembra 2012

Film Nickyho rodina boduje, v Londýne získal ďalšie ocenenie



Film Nickyho rodina (2011) Patrika Pašša a Mateja Mináča získal Výročnú cenu Medzinárodnej federácie televíznych archívov FIAT/IFTA za najlepšie využitie archívov v dokumentárnom filme. ...



Zdieľať
nickyho rodina BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Film Nickyho rodina (2011) Patrika Pašša a Mateja Mináča získal Výročnú cenu Medzinárodnej federácie televíznych archívov FIAT/IFTA za najlepšie využitie archívov v dokumentárnom filme.


Tvorcom ju v Londýne odovzdali v sobotu večer. Na slávnostnom podujatí v priestoroch Britského filmového inštitútu sa osobne zúčastnil aj 103-ročný Sir Nicholas Winton.

"Prestížna cena FIAT/IFTA Award od svetovej federácie televíznych archívov v samom epicentre filmu udelená nášmu filmu za účasti samotného Sira Wintona, to bolo pre nás jedinečnou a dojemnou udalosťou. Boli sme prešťastní, že Nicky sám zažil, ako nesmierne silne jeho film pôsobí na celom svete a s Patrikom Paššom nám bolo cťou odovzdať cenu jemu. Kto viac si ju zaslúži ?" povedal po vyhlásení výsledkov režisér snímky Matej Mináč.

"My, filmári, sme len služobníkmi posolstva humanity a slušnosti, ktoré svojím životom realizuje Nicky Winton,“ doplnil producent Patrik Pašš. Krásny sklenený artefakt odovzdali slovenskí filmári Sirovi Wintonovi ako výraz vďaky a súčasne dôkaz toho, že príbeh jeho života a životov ním zachránených detí oslovuje divákov rovnako intenzívne kdekoľvek sa premieta. Cena od FIAT/IFTA je už 27. ocenením pre tento úspešný slovensko-český dokument.

Nickyho rodina je príbehom Sira Nicholasa Wintona, ktorý v roku 1939 zorganizoval misiu, vďaka ktorej odviezli vlaky z Prahy 669 prevažne židovských detí do Veľkej Británie, kde ich vychovali adoptívni rodičia. Väčšina ich rodičov zahynula v nacistických koncentračných táboroch.



Napriek veľkému humánnemu skutku sa Winton o tejto udalosti nezmienil ani vlastnej manželke. Tá však v roku 1988 našla na povale ich domu materiály dokumentujúce túto udalosť a následne kontaktovala historičku, ktorá zorganizovala stretnutie dovtedy anonymného záchrancu s niektorými zachránenými deťmi.

O dojímavom príbehu sa neskôr dopočul slovenský režisér Matej Mináč, ktorý Wintonov čin priblížil v snímke Všichni moji blízcí (1999) a v dokumentárnom filme Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti (2002), ktorý ocenili prestížnou cenou Emmy.

V Nickyho rodine sa viac zameral na jednotlivé osudy zachránených detí z Československa. Zo zoznamu 669 detí je v súčasnosti známych vyše 260, asi 400 teda stále chýba. Postupne sa však hlásia ďalší zachránení. Agentúru SITA informovala Iveta Pospíšilová zo spoločnosti Trigon Production.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ortodoxní kresťania majú problém s Jesus Christ Superstar
<< predchádzajúci článok
George Michael má traumu, zrušil jesenné turné po Austrálii