Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

11. februára 2010

Filc chce mať dobrú náladu aj po turnaji



Medailová ašpirácia je v každom z nás, čo tam budeme, ale garantovať sa to nedá. Fanúšikom však môžeme sľúbiť, že zabojujeme o to, ...



Zdieľať
Ján Filc

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

VANCOUVER 11. februára (WEBNOVINY) - Medailová ašpirácia je v každom z nás, čo tam budeme, ale garantovať sa to nedá. Fanúšikom však môžeme sľúbiť, že zabojujeme o to, aby sme sa k medailovým priečkam čo najviac priblížili. Aj tieto vety vyslovil niekoľko dní pred začiatkom ostro sledovaného olympijského turnaja mužov na ZOH vo Vancouveri tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc. „Teraz cítime stres a stupňujúce sa napätie. Verím, že po turnaji ich vystriedajú uvoľnenie a dobrá nálada,“ zaprognózoval si Filc.

Ján Filc (56) je skúsený a ostrieľaný harcovník. Slovenskú hokejovú reprezentáciu z pozície hlavného trénera priviedol v roku 2000 na majstrovstvách sveta v Petrohrade k historicky prvému medailovému zisku - striebru a v krajine vtedy odštartoval hokejový ošiaľ. Ten dosiahol bod varu o dva roky neskôr, keď sa v Göteborgu so svojimi zverencami tešil z víťaznej trofeje a zlatých medailí. Medzi týmito dvoma vrcholmi však absolvoval aj jednu neradostnú - olympijskú skúsenosť ukončenú 13. miestom na ZOH 2002 v Salt Lake City. Ako si na ňu spomína? „Nemám na ten turnaj dobré spomienky. Teraz máme na olympiáde určite iné šance ako nám poskytovala vtedajšia kvalifikácia v Salt Lake City. Celkovo si myslím, že prostredie vo Vancouveri bude prajnejšie hokeju ako mormónske v Salt Lake City,“ poznamenal reprezentačný kormidelník. Filc sa tešil do Vancouveru aj z iného dôvodu. Žijú tam totiž jeho syn aj dcéra, takže bude mať možnosť stretnúť sa s nimi. „Teším sa najmä na vnučku, ale tentoraz bude mať moja návšteva iný charakter ako zvyčajne. Popri povinnostiach pri reprezentácii nebude čas na nejaké ´rodinkovanie´. Podstatné pre mňa budú pohoda a dobré výsledky nášho tímu,“ skonštatoval.

Filc o systéme turnaja

Ak by sme mali nájsť vhodné prívlastky pre nový systém olympijského turnaja mužov, zrejme by sme museli použiť výrazy neštandardný, no zároveň zaujímavý. Každý z tucta tímov totiž bez ohľadu na počínanie si v jednej z troch základných skupín môže živiť šancu na zlaté medaily. Inými slovami: všetkých dvanásť mužstiev postúpi do vyraďovacej fázy a olympijským víťazom sa môže stať teoreticky aj tím, ktorý nezvíťazí ani raz v riadnom hracom čase. Stačí v play-off vyhrať štyrikrát po predĺžení, resp. nájazdoch. „Všetci budeme hovoriť o dobrom alebo zlom modeli podľa toho, či uspejeme alebo nie, takže nechajme si to po olympiáde,“ reagoval Filc diplomaticky, ale neskôr sa rozhovoril: „Celé je to asi dané uvoľňovaním hráčov z NHL. Dôležité je aj z fanúšikovského hľadiska, aby čo najdlhšie zostal v hre čo najväčší počet tímov. Každému je jasné, že pokiaľ by malo dôjsť k súboju nejakého favorita, ktorý sa dal hráčsky dokopy len deň pred zápasom s Nemcami alebo Švajčiarmi, ktorí sú v tom čase už tri týždne v dlhodobej príprave a ten zápas by mal o všetkom rozhodnúť, bolo by to vážne riziko. Toto je jeden z dôvodov, prečo sa turnaj hrá touto formou, na druhej strane otvára šance pre každého. Vo všeobecnosti nie je jednoduché nájsť hrací model, ktorý by vyhovoval krátkemu prerušeniu NHL.“

Filc o Čechoch, Rusoch a Lotyšoch

Slovensko bude mať vo Vancouveri mužstvo vyskladané hokejovou charizmou a skúsenosťami a je len veľmi ťažké predpokladať, kam to až môže dotiahnuť. Väčšina z hokejových tridsiatnikov Filcovho výberu má už síce svoje najhviezdnejšie chvíle dávno za sebou, ale ak oprášia staré väzby z úspešných šampionátov a prezentujú sa odhodlaním a tímovým duchom, môžu v pozitívnom zmysle prekvapiť. V tomto zložení bude totiž pre Slovákov platiť otrepaná fráza: „Teraz alebo už nikdy“ „Musíme urobiť maximum, aby tím fungoval ako tím a aby sa naša spoločná túžba prejavila na výkonoch aj výsledkoch. Každý takýto turnaj so svetovými hráčmi z absolútnej špičky je krásny a najmä v krajine, ktorá žije hokejom. Verím, že aj my prispejeme ku kvalite a atmosfére tohto turnaja. Som presvedčený o tom, že ak hráči budú zdraví a budú hrať s chuťou, vytvoria jedno skvelé mužstvo,“ netajil vieru v dobrý výsledok Filc.

Slovensko začne svoju púť vancouverským olympijským turnajom atraktívnym zápasom s Českom (18. 2. o 6.00 h SEČ) a hneď na druhý deň ho čaká jeden z topfavoritov Rusko (19.2. o 6.00 h SEČ). Posledným súperom v základnej B-skupine bude pre Slovákov Lotyšsko (21. 2. o 1.30 h SEČ). “Nečaká nás nič jednoduché, lebo sa bude hrať v nočných hodinách kanadského času a budeme mať iba krátky čas na regeneráciu,” upozornil tréner.

O každom veľkom športovom podujatí platí, že dôležitý je vydarený úvod. To by v prípade slovenského tímu znamenalo uspieť v mimoriadne atraktívnom otváracom súboji s Čechmi. „Asi netreba veľa hovoriť o kvalite českého tímu, jeho prednostiach a slabinách. Technicky aj takticky sú na tom veľmi dobre a ak obrana dokáže vypomôcť brankárovi, sú veľmi nebezpeční pre každého súpera. Ja verím, že budeme vedieť pripraviť náš tím aj po taktickej stránke tak, aby sme po prvom stretnutí mali dobrú náladu,“ uviedol na adresu tradičného súpera Ján Filc. Rusi sú aj podľa Filca jedným z hlavných ašpirantov na olympijské zlato. Podľa jeho slov to tak musí brať každý, kto sa snaží objektívne posudzovať súčasný svetový hokej. „My musíme skutočne prepracovať defenzívu tak, aby sme utlmili tie vášne, ktoré tam niekde v ruskej omladine sú a trošku im znepríjemnili ten zápas. Vzhľadom na spôsob ruskej hry to však bude nesmierne náročné aj po kondičnej stránke,“ podotkol Filc. Po úvodnej dvojzápasovej porcii bez dňa oddychu vykorčuľujú Slováci proti Lotyšom a tento zápas môže byť ešte mimoriadne dôležitý. „V tomto stretnutí by sme mali byť miernymi favoritmi my, ale samozrejme to bude trošku závisieť aj od toho, ako zvládneme prvé dva zápasy a aká bude celková nálada v kabíne,“ poznamenal slovenský kouč, ktorý je aj viceprezidentom VV SZĽH a šéfom Slovenskej únie športu.

Filc bol počas aktívnej kariéry hokejovým gólmanom. Na margo lepšieho pochopenia tlaku, ktorý sa pred začiatkom olympijského turnaja s absolútne najlepšími hokejistami sveta vznáša aj nad jeho osobou, si pomohol práve brankárskym prirovnaním. „Ako brankár som sa nikdy nemohol tešiť na zápas. Tešil som sa až vtedy, keď bolo po ňom. Teraz mám ako tréner starostí vyše hlavy, no a želal by som si, aby som sa po turnaji mohol potešiť z dobrého výsledku.“

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Olympijský oheň už vo Vancouveri
<< predchádzajúci článok
Pre Poznaň je Novák pridrahý