Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. januára 2015

Fidesz: Maďarsko by malo sprísniť prijímanie migrantov



Na snímke maďarský premiér a predseda strany Fidesz (Maďarský občiansky zväz) VIKTOR ORBÁN.



Zdieľať
Na snímke maďarský premiér a predseda strany Fidesz (Maďarský občiansky zväz) VIKTOR ORBÁN. Foto: TASR/AP
Budapešť 27. januára (TASR) - Parlamentná frakcia maďarskej vládnej strany Fidesz iniciuje v zákonodarnom zbore diskusný deň o utečeneckej otázke a o prisťahovalectve. Oznámil to v pondelok večer v maďarskej verejnoprávnej televízii predseda frakcie Antal Rogán s poznámkou, že Maďarsko by malo prijímanie migrantov sprísniť podľa rakúskeho vzoru.


"Maďarskí politici musia dať najavo svoj postoj k tejto otázke," zdôraznil Rogán, podľa ktorého ak Rakúsko zavedie avizované sprísnenia procesu prijímania utečencov, potom Maďarsko - už aj z preventívnych dôvodov - bude musieť nasledovať minimálne rakúsky príklad.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po parížskom pochode na počesť 17 obetí troch islamistických útokov vyhlásil, že doterajšia politika Európskej únie týkajúca sa prisťahovalectva sa stala nepoužiteľnou.

V rozhovore pre maďarskú verejnoprávnu televíziu povedal, že prisťahovalectvo treba zastaviť, pretože znamená hrozbu pre Európanov. "Utečencom, ktorí utekajú z politických dôvodov a chránia si život, treba poskytnúť útočisko, ale tých, ktorí opúšťajú svoju vlasť z ekonomických dôvodov, nemôžeme prijať," dodal.

Výkonný podpredseda Fideszu Lajos Kósa v nedeľu oznámil, že jeho strana iniciuje, aby bol úradný proces vybavovania utečencov v Maďarsku výrazne zrýchlený a aby netrval dlhšie než niekoľko dní.

Kósa vyzval vládu, aby vypracovala zoznam "bezpečných" krajín, na základe ktorého by migranti prichádzajúci z takýchto štátov mohli byť v prípade potreby aj okamžite vrátení naspäť do svojej materskej krajiny.

Fidesz chce upriamiť pozornosť Európskej komisie na nutnosť vypracovania novej migračnej politiky, pretože súčasná regulácia podľa jeho slov neberie do úvahy hľadiská tranzitných krajín.

"Rovnaký je postoj orgánov Grécka, Talianska, Malty, Španielska a Portugalska," zdôraznil Kósa, ktorý je predsedom branného a poriadkového výboru maďarského parlamentu a ktorý oznámil, že iniciuje konzultácie parlamentných výborov dotknutých krajín s cieľom zjednotiť postoje v tejto otázke.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzska polícia podnikla ďalší záťah proti islamistom
<< predchádzajúci článok
V Košiciach nainštalovali prvé hovoriace semafory pre nevidiacich