Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. septembra 2012

Ficova vláda mieša smrteľný koktail, tvrdí Ľudovít Kaník



Novela Zákonníka práce Podľa navrhovanej novely Zákonníka práce by sa mal po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnoviť súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Zmeny by sa mali ...



Zdieľať
kanik Novela Zákonníka práce

Podľa navrhovanej novely Zákonníka práce by sa mal po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnoviť súbeh výpovednej lehoty a odstupného.

Zmeny by sa mali dotknúť aj reťazenia pracovných pomerov na dobu určitú, ktoré po novom bude možné dohodnúť najdlhšie na dva roky.

V rámci týchto dvoch rokov ho zamestnávateľ môže predĺžiť či opätovne dohodnúť najviac dvakrát. Zmeny v navrhovanej legislatíve by sa mali týkať aj dohodárov. Na návrh rezortu práce sa budú na nich vzťahovať ustanovenia o pracovnom čase a minimálnej mzde.

Ďalším z návrhov rezortu práce je aj vypustenie niektorých znakov definície závislej práce. Navrhovaná novela zákonníka práce sa dotýka aj odborárov. Tí by mali po novom mať právo spolurozhodovať o normách spotreby práce či participovať pri skončení pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa.

Zmeny sa dotknú aj nočnej práce. Vykonávať by sa mala v čase od 22:00 do 6:00 nasledujúceho dňa, a nie ako je to v súčasnosti od 22:00 do 5:00 nasledujúceho dňa. BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Siedma schôdza parlamentu pokračuje v piatok diskusiou k novele Zákonníka práce.

Do rozpravy bolo prihlásených ešte osem poslancov. O posunutí novely do druhého čítania bude parlament rozhodovať v utorok 18. septembra.

Zákonodarcovia o právnej norme diskutujú od štvrtkového rána.


Miešajú smrteľný koktail

Vláda Smeru prichádza s opatreniami, ktoré podnietia a zrýchlia nezamestnanosť a spolu s ďalšími, ktoré kabinet už presadil a presadzuje v budúcnosti, mieša smrteľný koktail pre slovenskú ekonomiku a pre jej rast.

Uviedol na spoločnej tlačovej konferencii stredopravých opozičných strán (SDKÚ-DS, SaS,Most-Híd, KDH) Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS.

Ako pokračoval, navrhovaný Zákonník práce je ďalším klincom do rakvy rastu slovenského hospodárstva. Podľa neho pre túto pripravovanú zmenu spolu s ďalším komplexom opatrení vlády príde v najbližšom období o prácu 80 až 100 tisíc ľudí.

"Nezamestnanosť porastie, hospodársky rast sa spomalí, konkurencie schopnosť Slovenska ešte ďalej klesne. V druhom čítaní urobíme všetko preto, aby sme tento Zákonník práce pozmeňovacími návrhmi aspoň zmäkčili, keď ho už nemôžeme úplne zastaviť,“ ukončil Kaník.




KDH novelu nepodporí

Podľa Lászla Solymosa zo strany Most-Híd ide vláda opačným smerom, ako to vyžaduje súčasná ekonomická situácia.

"Namiesto toho, aby spružnila trh práce, touto novelou ho okliešťuje a spôsobuje rigiditu,“ povedal Solymos.

Zároveň dodal, že jedinou istotou novely je to, že na svoje si prídu odborárski bossovia.

Július Brocka z KDH uviedol že Zákonník práce ešte ani neplatí a už prispieva k rastu nezamestnanosti na Slovensku.

"Mnohí zamestnávatelia zvažujú prepustiť ľudí, pre ktorých dnes nemajú prácu, lebo ešte to bude lacnejšie. Preto chcú prepúšťať do konca roka," povedal Brocka.

Ako najhlavnejší argument proti navrhovanému zákonníku uviedol, že pomáha okolitým štátom a škodí Slovensku. Podporu KDH novela zákonníka mať nebude, ak sa však dostane do druhého čítania budú podľa Brocku navrhovať posunutie jeho účinnosti o rok.

Podporu nebude mať Zákonník práce ani zo strany poslancov SaS. Exminister práce a poslanec za SaS Jozef Mihál považuje súčasný Zákonník práce, prijatý za ešte za jeho ministrovania, za dobrý, vyvážený a výborný pokiaľ ide o flexibilitu pracovných vzťahov. "Súčasný Zákonník práce prispel k vytvoreniu tisíc nových pracovných miest. Preto si myslíme, že ho treba ponechať tak ako je a nerobiť v ňom žiadne zmeny," skonštatoval Mihál.

Opoziční poslanci zároveň avizovali, že sú pripravení k navrhovanému Zákonníku práce v druhom čítaní podať množstvo pozmeňujúcich návrhov.


Novela je škodlivá

Pripravovaná novela Zákonníka práce je podľa poslanca Alojza Hlinu (OĽaNO) pre našu spoločnosť škodlivá a môže odradiť potenciálnych investorov od vstupu na Slovensko.

"Tak chránime prácu, až sa ju bude báť ktokoľvek vytvoriť,“ skonštatoval Hlina v pokračujúcej piatkovej rozprave v parlamente. Ako ďalej uviedol, hoci sa vo svete flexibilita práce zvyšuje, "my činíme presný opak.“

Podľa Igora Matoviča (OĽaNO) používa strana Smer - SD Zákonník práce ako znak triedneho boja a démonizuje zamestnávateľov do úlohy, v ktorej len zdierajú svojich zamestnancov.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter oponoval tým, že novela vznikla ako zdravý kompromis po rokovaní so sociálnymi partnermi.

Piatkovú diskusiu poslancov si prišiel vypočuť aj prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslav Gazdík. Opoziční poslanci návrhu vyčítali, že spôsobí zvýšenie nezamestnanosti. Ministrovi Richterovi opakovane zdôrazňovali, že novela poškodí ekonomiku krajiny, keďže zhoršuje konkurencieschopnosť SR a môže byť likvidačná pre mnohých menších podnikateľov. Opozícia sa zhoduje aj v tom, že jediná skupina, ktorá si novelou polepší, sú odborárski bosovia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hrôzostrašný omyl, ruská armáda ostreľovala detský internát
<< predchádzajúci článok
V Holandsku sa formuje nová vláda