ATÉNY 3. marca (WEBNOVINY) - Rokovaním s gréckym prezidentom Karolosom Papouliasom začal premiér Robert Fico jednodňovú návštevu Grécka, ktorá má byť prejavom snahy o naštartovanie vzájomného obchodu a spoločných záujmov v zahraničnej, najmä európskej politike.
Fico navštívil Grécko ako prvý slovenský premiér. Čakajú ho aj rokovania s pravicovým predsedom vlády Konstantinom Karamanlisom a tiež so straníckym kolegom, šéfom Panhelenského socialistického hnutia (PASOK) Georgom Papandreom.
Grécko je veľmi aktívnym členom EÚ a podporuje jej federalizáciu. Únia si získala podporu aj u občanov, pretože hospodárstvu výrazne pomohli eurofondy. Po vstupe tvorili ročne až dve percentná HDP. Grécko je poslednou starou krajinou únie, ktorá má vízovú povinnosť s USA.
Vzťahy Slovenska a Grécka sú slabé. Ako uvádza slovenské ministerstvo zahraničných vecí, "úplne absentujú kontakty na úrovni parlamentných výborov a skupín priateľstva, a to napriek objektívnej existencii spoločnej agendy." Ako primeranú hodnotí jedine spoluprácu ministerstiev obrany a čiastočne vnútra.
Prieťahy pri tvorbe potrebných zmlúv na oboch stranách bránia rozvoju spolupráce, ktorá sa núka hlavne v obrannom priemysle. Slovenskí podnikatelia nemajú o Grécko záujem, radi tam ale vyvážajú. Vývoz výrazne prevyšuje dovoz, čo spôsobil najmä prudký rast automobiliek v SR. Obchodu bráni aj zlé dopravné spojenie, nepomáha mu ani to, že obchodné zastúpenie pre Slovensko nemá Grécko na veľvyslanectve v Bratislave, ale v Prahe. Grécke investície u nás sú minimálne, Grékov zaujíma viac susedný Balkán. Slovenské investície v Grécku sú nulové. Banku IBI, ktorej pobočka začala činnosť v Grécku v roku 2006, vlastní síce slovenská finančná skupina J&T, ale je registrovaná vo Švajčiarsku.
SITA