Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júla 2006

Fico vysvetľoval socialistom, prečo sa spojil so SNS



zostaveniu vlády so ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) - Predseda strany Smer a novovymenovaný slovenský premiér Robert Fico v stredu navštívil Štrasburg, aby sa európskym ľavičiarom pokúsil objasniť dôvody, ktoré ho viedli k zostaveniu vlády so Slovenskou národnou stranou (SNS). Podľa doterajších informácií však u predstaviteľov Strany európskych socialistov (PES) ani jej frakcie v Európskom parlamente (EP) nepochodil. "Zhodli sme sa v tom, že sa nedohodneme," vyhlásil po rokovaní s Ficom predseda frakcie PES v EP Martin Schulz. Predseda PES Poul Nyrup Rasmussen po rokovaní so šéfom Smeru zas oznámil, že sankcie, ktoré plánuje PES voči Smeru zaviesť, budú platiť až dovtedy, kým bude na Slovensku pri moci táto vládna koalícia.

Fico na rokovaní s predstaviteľmi socialistickej frakcie v EP povedal, že "zaručí, aby bola nová slovenská vláda sociálnodemokratická". Šéf Smeru socialistom tvrdil, že k súčasnej vládnej koalícii so SNS "nie je alternatíva". Socialisti však na stretnutí podľa Schulza argumentovali, že "v súvislosti so SNS nejde len o taktiku, ale aj o princípy, ktoré hovoria, že s takýmito stranami sa socialisti nespájajú". Schulz Ficovi pripomenul, že "koalícia Mečiara a Slotu už v minulosti ohrozila vstup Slovenska do EÚ".

Socialistická frakcia v EP už v utorok večer rozhodla o tom, že požiada vedenie PES, aby pozastavilo Smeru členstvo. Predkladateľ návrhu Jan Marinus Wiersma pre agentúru SITA uviedol, že Smer bol počas zasadnutia vystavený silnej kritike za spojenectvo so SNS. "Skupine sme navrhli toto spojenie odsúdiť, čo sa aj stalo," uviedol pre SITA Wiersma.

Europoslankyňa Monika Beňová zo Smeru po hlasovaní uviedla, že traja europoslanci Smeru hlasovali proti návrhu. "Ide o dôsledok, ktorý sa dal očakávať po zostavení tejto vlády," komentovala rozhodnutie Beňová. Miloš Koterec zo Smeru uviedol, že "reakcia je výsledkom zlej komunikácie oboch strán."

"Spojenectvo s rasistickou, nacionalistickou, netolerantnou a viditeľne extrémne pravicovou stranou je neprijateľné," vyhlásil ešte v utorok večer na adresu Smeru Schulz. Pravica, ľavica aj strany stredu musia podľa neho postaviť "múr demokracie, aby sa do politiky nedostali fašistické hnutia". V utorňajšom spoločnom liste Schulza a Rasmussena Ficovi sa píše, že európski socialisti sú "zhrození vašou jednoznačnou ľahostajnosťou k našim obavám".

Proti novej vládnej zostave na Slovensku protestovali aj európski konzervatívci, a to už minulý týždeň.

K povolebnej situácii na Slovensku sa v stredu vyjadrovali aj viacerí europoslanci priamo na rokovaní EP. Maďarský poslanec József Szájer z najsilnejšej frakcie Európska ľudová strana - Európski demokrati (EPP-ED) odkázal šéfovi socialistickej frakcie Schulzovi, že ak chce hovoriť o demokratických hodnotách, mal by si najskôr urobiť poriadok vo vlastnej strane. Ak chce Európa presadzovať demokratické hodnoty, mala by sa pozrieť na Slovensko, "kde sa v novej vláde nachádza strana, ktorej hlavným zámerom je napádanie menšín, najmä maďarskej a rómskej menšiny, a tiež napádanie homosexuálov", povedal v stredu v pléne EP Szájer.

Schulz sa v rozprave v pléne EP priamo problému Slovenska nedotkol. V reakcii na priority fínskeho predsedníctva, ktoré poslancom predstavil fínsky premiér Matti Vanhanen, však hovoril o "dobe, keď v EÚ existujú pravicovo-populistické až fašistické vlády, ktoré potom sedia priamo v Rade". Aby sa takýmto situáciám dalo v budúcnosti predísť, je podľa Schulza potrebné prijať európsku ústavu, ktorá by mala členské krajiny zaväzovať k dodržiavaniu ľudských a občianskych práv.

Slovensko v rozprave spomenul aj nemecký poslanec za frakciu Zelení/Európska slobodná aliancia Daniel Marc Cohn-Bendit. Na slová Vanhanena o európskej politike hodnôt reagoval, že "v súčasnosti je otázne prepojenie týchto hodnôt s realitou", keďže môže nastať "situácia ako na Slovensku, kde sa socialisti spoja s nacionalistami, alebo v Poľsku a v Holandsku, kde je pri moci extrémna

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico nie je advokátom SNS, ktorá je iba koaličným partnerom
<< predchádzajúci článok
Rusko prijalo zákon zaručujúci Gazpromu monopol na export