Fico sa teší na diskusiu o vysokých cenách ropy v Bruseli
Slovenský premiér Robert Fico očakáva "búrlivú diskusiu" o politických dôsledkoch vysokých cien potravín a pohonných hmôt na nadchádzajúcom rokovaní Európskej rady v Bruseli. Ako povedal v utorok ...
BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) - Slovenský premiér Robert Fico očakáva "búrlivú diskusiu" o politických dôsledkoch vysokých cien potravín a pohonných hmôt na nadchádzajúcom rokovaní Európskej rady v Bruseli. Ako povedal v utorok na rokovaní Výboru NR SR pre európske záležitosti, postupne vychádza na povrch, že za zvyšovanie cien nemôžu len objektívne faktory, ako sa hovorilo doteraz, ale aj rôzni "špekulanti". Sám chce do diskusie o tejto otázke v Bruseli prispieť.
Fico oceňuje, že Európska rada, ktorá sa podľa neho dlho zaoberala len vnútornými problémami EÚ a jej inštitúcií, si začína všímať aj iné, podstatnejšie problémy. Slovenský premiér je rád, že zvyšovanie cien potravín a pohonných hmôt už nie je považované len za problém jednotlivých štátov, ale začínajú sa ním zaoberať už aj nadnárodné organizácie.
Najpodstatnejším bodom rokovania Európskej rady, ktoré sa uskutoční 19. a 20. júna, bude pre Slovensko rozhodnutie o jeho prijatí za člena eurozóny. To bude mať podľa Fica už len "informatívny charakter", keďže všetky potrebné procedúry sme už splnili. Premiér v Bruseli zdôrazní, že Slovensko má eminentný záujem pokračovať v plnení maastrichtských kritérií aj po prijatí do eurozóny. Slovensko podľa neho dosiahlo vysoký stupeň konvergencie a vláda sa domnieva, že aj po prechode na euro udržíme infláciu pod kontrolou. "Nevidím dôvod domnievať sa, že inflácia sa po prijatí eura vymkne spod kontroly," povedal premiér. Pre prípad, že sa vyskytnú problémy, má vláda pripravený takzvaný antiinflačný
Slovensko v Bruseli predstaví aj modernizačný program Slovensko 21, ktorý na poslednom rokovaní prijala vláda, a ktorý navrhuje opatrenia na podporu ekonomického rastu a zamestnanosti predovšetkým prostredníctvom rozvoja vedy a výskumu.
Dôležitou témou summitu bude aj proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy v členských štátoch EÚ. Vtedy už bude známy aj výsledok štvrtkového írskeho referenda o zmluve, ktorého sa v Bruseli obávajú. Posledné prieskumy verejnej mienky totiž naznačujú, že výsledok bude tesný, a je možné, že Íri celý projekt Lisabonskej zmluvy pochovajú. Fico napriek tomu verí, že írske referendum dopadne dobre a proces ratifikácie nebude zastavený.
SITA