Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. apríla 2011

FICO: Orbán je schopný vyvolať v strednej Európe konflikt



Maďarský premiér Viktor Orbán je svojou revizionistickou politikou schopný vyvolať v strednej Európe konflikt a preto je chybou, že opozícia zmarila konanie ...



Zdieľať
bez nazvu Robert FicoFoto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) – Maďarský premiér Viktor Orbán je svojou revizionistickou politikou schopný vyvolať v strednej Európe konflikt a preto je chybou, že opozícia zmarila konanie schôdze, na ktorej chcel Smer-SD vyzvať vládu na aktívnejšiu zahraničnú politiku voči Maďarsku, myslí si predseda Smeru-SD Robert Fico. „Hlboko sa niekto mýli, ak si myslí, že Orbán v európskom prostredí, v strede Európy, nie je schopný vyvolať konflikt. On má na to všetky predpoklady,“ povedal.


Fico sa nazdáva, že šíreniu maďarskej iredenty pomôže aj nové znenie maďarskej ústavy. „Je to ústava, ktorá popiera existenciu Trianonu, je to ústava, ktorá popiera rozloženie vplyvov hraníc a území po skončení svetových vojen, je to ústava, ktorá dáva základ Maďarsku, aby mohlo robiť svoju politiku iredenty, veľkomoďarských myšlienok,“ varoval. Strana preto predloží bod, ktorý bol na programe dnešnej mimoriadnej schôdze, aj na program riadnej májovej schôdze parlamentu.

Z pasívneho postoja Fico viní predovšetkým predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára. „Bugár drží celú vládu v pasci. Bez Bugára nemôžu vládnuť. Radičová je v ďalšej pasci, pretože je kamarátka osobná Orbána a Orbán jej bol na jej prezidentskej kampani priamo vysloviť dôveru,“ popísal Fico pavučinu vzťahov. Ako dodal, zvyšné strany na tom nie sú lepšie. „KDH nemôže robiť nič, lebo by neboli súčasťou vládnej moci a SaS doteraz nepochopila, o čo ide,“ nazdáva sa.

Do kontrastu s terajšou, podľa Fica pasívnou zahraničnou politikou postavil správanie sa svojej vlády v otázkach národného záujmu. Poukázal na nevpustenie maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma a prijatie novely zákona o občianstve.


Mimoriadna schôdza o slovensko-maďarských vzťahoch sa nekoná

Koaliční poslanci nepodporili program mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chceli poslanci Smeru-SD diskutovať o aktuálnych slovensko-maďarských vzťahoch a prijať k nim vyhlásenie. Predseda Národnej rady SR Richard Sulík ju na žiadosť skupiny 46 opozičných poslancov zvolal hneď po 16. schôdzi, ktorá sa skončila dnes krátko pred 16:00. Koaličníci už dopredu avizovali, že za program nezahlasujú. Za program 17. schôdze hlasovalo 65 poslancov, 76 bolo proti, zdržali sa dvaja a jeden nehlasoval. Neschválenie programu sprevádzali výkriky Fúj z opozičných lavíc a na miesta, kde sedí vedenie parlamentu, položili malé maďarské vlajočky.

Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica si zablokovanie rokovania vybavil maďarský premiér Viktor Orbán. „Táto vláda je plne v rukách pánov Orbána a Bugára,“ tvrdí. Smer-SD je presvedčený, že Radičovej kabinet nepostupuje voči Maďarsku a jeho krokom adekvátne. Fico žiada, aby vláda bez meškania podala návrh novely zákona o štátnom občianstve zachovávajúci princíp, na základe ktorého prídu o slovenské občianstvo tí občania SR, ktorí prijmú maďarské štátne občianstvo podľa maďarského zákona o dvojakom občianstve.


Vláda žiadne kroky vo vzťahoch robiť nebude

Vládnemu kabinetu sa nepáčil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie Vyhlásenia Národnej rady Slovenskej republiky k aktuálnym slovensko-maďarským vzťahom, dnes s ním na rokovaní nesúhlasil. Práve toto vyhlásenie malo byť témou mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa mala začať tesne po skončení aktuálneho rokovania parlamentu.

Poslanci za Smer-SD chceli na pôde zákonodarného zboru prijať uznesenie, ktorým vládu požiadajú o konkrétne kroky a vyhlásenia voči politike Maďarska vo vzťahu k Slovensku. Uznesením chcel Smer-SD vyburcovať vládu k maximálnej aktivite v bilaterálnych vzťahoch, definovať súčasný stav slovensko-maďarských vzťahov a nebezpečenstvá vyplývajúce z politiky súčasného maďarského vedenia.

Podľa najsilnejšej opozičnej strany má slovenská vláda zaujať voči Maďarsku razantné stanoviská a postoje. "Niekto obťahuje zbraň za našimi humnami a my sa na to pozeráme a tvárime sa, že nič sa nedeje. (...) Chceme, aby vláda využila všetky diplomatické možnosti, ktoré máme ako členovia EÚ a NATO,“ reagoval koncom marca predseda Smeru-SD Robert Fico na oznámenie maďarského premiéra Viktora Orbána, že zahraniční Maďari dostanú volebné právo. Koaliční poslanci však avizovali, že za program mimoriadneho rokovania nezahlasujú a schôdza by sa preto konať nemala.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česká vláda schválila princípy dôchodkovej reformy
<< predchádzajúci článok
Europoslanci kritizujú nedostatok informácií o podvodoch