Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. februára 2010

FICO: Kríza ďalej blokuje vyzbrojovanie armády



Premiér Robert Fico (Smer-SD) dnes po kontrolnom dni na ministerstve obrany konštatoval, že v slovenskej armáde dlhodobo pretrvávajú nedostatky vo vyzbrojovaní požadovanou technikou, a to najmä ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) dnes po kontrolnom dni na ministerstve obrany konštatoval, že v slovenskej armáde dlhodobo pretrvávajú nedostatky vo vyzbrojovaní požadovanou technikou, a to najmä dopravnou a špeciálnou. Tento stav sa však teraz zmeniť nemôže, premiér pripúšťa zlepšenie po prekonaní svetovej hospodárskej krízy. "Veľmi jasne som dnes pánovi ministrovi povedal, že pokiaľ nebude vyriešená kríza, pokiaľ nevyriešime aktuálne sociálne, ekonomické otázky, nedá sa počítať s tým, že by boli uvoľnené finančné prostriedky na nákup nejakej špeciálnej techniky," uviedol Fico. Premiér je presvedčený, že v budúcnosti, keď bude po celosvetovej hospodárskej kríze a zlepšia sa ekonomické ukazovatele a príjmy do štátneho rozpočtu, vráti sa aj slovenská armáda do podoby inštitúcie s istou mierou komfortu. "Z hľadiska technickej výbavy, samotného fungovania, počtu, výcviku, nalietaných hodín či používaných dopravných prostriedkov," spresnil Fico.


Premiér pripomenul, že ministerstvá obrany a vnútra sú dva rezorty, ktoré boli najviac postihnuté škrtmi, súvisiacimi s hospodárskou krízou. "Napriek tomuto sa vedeniu ministerstva obrany podarilo zachovať akcieschopnosť a funkčnosť Ozbrojených síl Slovenskej republiky, hoci tie škrty mali naozaj obrovský dopad na armádu aj celý rezort ministerstva obrany," uviedol premiér.

Bývalý minister obrany a poslanec Národnej rady SR Martin Fedor (SDKÚ-DS) prístup súčasného vedenia rezortu obrany kritizuje. "Uplynulé volebné obdobie bolo charakterizované predovšetkým improvizáciou a absenciou koncepčného plánovania," uviedol Fedor. Upozorňuje, že súčasná vláda dala na obranné výdavky najmenšiu sumu peňazí v pomere k hrubému domácemu produktu za posledné roky. "To samozrejme výrazne negatívne ovplyvnilo plánované prezbrojenie a investície do techniky, ktoré boli len v minimálnom rozsahu," myslí si Fedor. Podľa neho stagnuje aj regrutácia nových príslušníkov armády, naplnenosť jednotlivých útvarov. "Čo je najdôležitejšie, na minimálnu úroveň sa dostal výcvik s výnimkou niektorých vybraných útvarov," povedal Fedor. Pozitívom súčasného vedenia rezortu je podľa Fedora snaha o posilnenie slovenskej účasti v misii v Afganistane.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sporenie v 2. pilieri približuje Slovákov k Európe
<< predchádzajúci článok
Francúzska vláda nalieha na riešenie otázky Iránu