Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. júna 2010

FICO: EÚ nechápe, prečo SR odmieta pomôcť Grécku



Európski lídri nechápu postoj slovenských pravicových politikov, ktorí odmietajú podporný finančný mechanizmus Európskej únie a poskytnutie krízových pôžičiek Grécku, ...



Zdieľať
fico Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRUSEL 17. júna (WEBNOVINY) - Európski lídri nechápu postoj slovenských pravicových politikov, ktorí odmietajú podporný finančný mechanizmus Európskej únie a poskytnutie krízových pôžičiek Grécku, pričom situáciu prirovnávajú k problematickému schvaľovaniu Lisabonskej zmluvy. Tvrdí to slovenský premiér Robert Fico, ktorý podľa vlastných slov musel európskym partnerom odpovedať na otázky týkajúce sa diania na Slovensku. Ako upozornil, jeho vláda umožnila poskytnutie záchranného úveru Grécku tým, že podpísala príslušný rámcový dohovor. Samotné rozhodnutie o pôžičke však musí prijať nová Národná rada, čo bolo podľa Fica "jasne formulované".

"Všetci sa ma na to pýtali," odpovedal Fico na otázku, či účastníci summitu vyjadrovali obavy v súvislosti s vývojom na Slovensku. "Ale táto otázka patrí tým politikom, ktorí to odmietajú, nie mne." Čo sa týka celkového podporného finančného mechanizmu v hodnote 750 miliárd eur, podľa Fica "všetci doma počúvame názory pravicových expertov, ktorí tvrdia, že nie". Premiér pritom varoval, že týmto postojom "vážne ohrozujú záujmy Slovenskej republiky a musia ho preonačiť".

Podľa Fica musí nová národná rada v tejto veci prijať dôležité zákony, ktoré vytvoria predpoklady na to, aby bolo Slovensko súčasťou európskeho podporného mechanizmu. "Každý politik na Slovensku, ktorý je proti tomuto, je proti Slovensku," povedal premiér na margo vyjadrení predstaviteľov strán, ktoré môžu byť súčasťou budúcej vládnej koalície. Európski lídri podľa neho "nechápu, ako je možné, že niekto sa tvári európsky, ale potom, keď príde na rozhodnutie vo veci, tak vytĺka z toho domáci kapitál".

Hlavným bodom štvrtkového rokovania Európskej rady bolo prijatie novej európskej stratégie pre zamestnanosť a rast pod názvom Európa 2020. Európski lídri podľa Fica diskutovali o fiškálnej disciplíne a finančnej stabilite jednotlivých členských štátov EÚ ako aj koordinácii ich hospodárskych politík.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Záplavy v Maďarsku narobili miliónové škody
<< predchádzajúci článok
Ortodoxní židia nesúhlasia s integračným programom