Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. marca 2017

FICO: Chceme,aby si krajina,ktorá dobrovoľne opúšťa EÚ,splnila záväzky



Na archívnej snímke predseda vlády SR Robert Fico.



Zdieľať
Na archívnej snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR FOTO TASR - Branislav Račko
Varšava 28. marca (TASR) – Krajina, ktorá sa dobrovoľne rozhodla opustiť Európsku úniu (EÚ), by si mala splniť všetky záväzky, ktoré voči nej má. Po dnešnom summite krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vo Varšave to zdôraznil slovenský premiér Robert Fico.


Predstavitelia vlád Poľska, Slovenska, Českej republiky a Maďarska totiž dnes diskutovali aj o brexite, teda odchode Veľkej Británie z EÚ. Očakáva sa, že Spojené kráľovstvo už v stredu (29.3.) oficiálne spustí proces vyjednávania o vystúpení z únie.

Podľa Fica dnes zástupcovia V4 identifikovali dve témy, ktoré ich v tejto súvislosti mimoriadne zaujímajú. Prvou je postavenie občanov krajín V4, ktorí žijú, študujú či pracujú vo Veľkej Británii. "Len za Slovenskú republiku hovoríme o takmer 80.000 ľuďoch a chceme zagarantovať, že títo ľudia po odchode Spojeného kráľovstva nebudú obyvateľmi Veľkej Británie druhej kategórie," opísal premiér.

Rovnako podľa neho krajiny V4 chcú vedieť, ako si bude Spojené kráľovstvo plniť finančné záväzky, ktoré mu vyplývajú z členstva v EÚ. "Mimoriadne nás to zaujíma, najmä z pohľadu viacročného finančného rámca, ktorý končí v roku 2020," upozornil. Teda čo to bude znamenať, ak sa v roku 2019 definitívne ukončia rozhovory medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, aký vplyv to bude mať na eurofondy. "My len chceme, aby si krajina, ktorá sa dobrovoľne rozhodla opustiť Európsku úniu, splnila všetky záväzky, ktoré má," podčiarkol Fico.

V súvislosti s vyjednávaním o brexite český premiér Bohuslav Sobotka upozornil, že čo sa týka nasledujúcich dvoch rokov rokovaní, je potrebné sledovať prípadné zmeny na britskom pracovnom trhu. Kým totiž neubehne táto dvojročná lehota, Briti sú plnohodnotnými členmi únie so všetkými právami aj povinnosťami.

"Preto by Veľká Británia nemala prijímať žiadne rozhodnutia obmedzujúce našich pracovníkov, pretože by to bolo v rozpore so zásadami, ktoré sú platné v EÚ," argumentoval Sobotka.

Predsedníčka vlády Poľskej republiky Beata Szydlová dodala, že krajinám V4 záleží na tom, aby vzťahy s Veľkou Britániou boli dobré. "Aby to bol naďalej dôležitý partner pre EÚ," uviedla.

Predstavitelia V4 diskutovali dnes aj o téme migrácie. Slovenský premiér Fico zdôraznil, že principiálne nesúhlasí s tým, aby sa téma postoja niektorých členských štátov EÚ k migrácii spájala s tým, aké možnosti budú mať tieto krajiny v budúcnosti v kohéznej politike. "Toto je vydieranie, ktoré za vládu SR principiálne odmietam," dodal.

Počas dnešného stretnutia vo Varšave otvoria premiéri aj Inovačný summit strednej a východnej Európy, na ktorom budú diskutovať o regionálnej spolupráci v oblasti vývoja inovatívnej ekonomiky a podpíšu Varšavskú deklaráciu, ktorá posilní spoluprácu V4 v tejto oblasti. Súčasne si pozrú technologický park, na ktorom budú vystavovať aj slovenské firmy, ktoré sa venujú inováciám a novým technológiám. Fico sa vráti späť do vlasti dnes v podvečerných hodinách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MATOVIČ: Chcú ma zbaviť mandátu, hoci som štátu neškodil ako Kaliňák
<< predchádzajúci článok
J. BAJÁNKOVÁ: Slovensko ešte má šancu presadiť Procházku do Luxemburgu