Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

18. januára 2010

Festival v Palm Springs pozná víťazné snímky



V poradí 21. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Palm Springs sa dnes končí, víťazné snímky sú už známe. Favoritom publika v rámci hraných ...



Zdieľať
Foto: georgien.blogspot.com


BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) - V poradí 21. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Palm Springs sa dnes končí, víťazné snímky sú už známe. Favoritom publika v rámci hraných filmov sa stal kriminálny mysteriózny triler Män som hatar kvinnor (The Girl with the Dragon Tattoo, 2009). Na druhé miesto sa prebojovala dráma Svetat e golyam i spasenie debne otvsyakade (The World is Big and Salvation Lurks Around the Corner, 2008). Spomedzi dokumentov si diváci a diváčky vybrali The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (2009), striebro si odniesli tvorcovia a tvorkyne česko-kanadského filmu Inside Hana's Suitcase (2009).

Porota zložená z filmových kritikov a kritičiek udelila cenu FIPRESCI pre Najlepší cudzojazyčný film roka. Stala sa ním snímka De ofrivilliga (Involuntary, 2009), ktorú Švédsko vyslalo do boja o nomináciu na Oscara. Najlepšie herecké výkony podľa poroty predviedli Tedo Bekhauri v dráme Gagma napiri (The Other Bank, 2009) a Anne Dorval za životopisnú drámu J'ai tué ma mére (I Killed My Mother, 2009). "Malá neprofesionálna hviezda Tedo Bekhauri prináša ticho vzrušujúci portrét 12-ročného utečenca odvrhnutého vojnou medzi Gruzínskom a Abcházskom. Anne Dorval bola ocenená pre jej zvláštny výkon zranenej a zraňujúcej ženy stratenej v zemi lásky a nenávisti s tínedžerským synom," zdôvodnil výber poroty jej člen Jan Stuart.

V sekcii New Voices/New Vissions pre debutujúcich režisérov a režisérky zvíťazila Ounie Lecomte s Yeo-haeng-ja (A Brand New Life). Dráma podľa vyjadrenia poroty vynikla vďaka "dokonalému obrazu emocionálnej cesty, ktorý bol ako silný a srdcervúci, tak aj plný nádeje". Zvláštne ocenenie v sekcii získal Vladimir Paskaljevic, ktorého komediálna dráma Djavolja varos (Devil's Town, 2009) prináša "smelú a odvážnu satiru moderného Srbska," uviedla porota s tým, že "film inteligentne využíva národnú posadnutosť tenisom na to, aby vytvoril svet so silnými charaktermi, v ktorom vládne márnosť a zúfalstvo".

Cenu Johna Schlesingera pre najlepší celovečerný debut získal Haim Tabakman za Einaym Pkuhot (Eyes Wide Open, 2009). Dve špeciálne uznania si odniesli tvorcovia a tvorkyne snímok Joueuse (Queen to Play, 2009) a Samson & Delilah (2009). Dráme Postia pappi Jaakobille (Letters to Father Jacob, 2009) v réžii Klausa Häröa udelil magazín Cinema Without Borders Bridging the Borders Award, určenú pre film približujúci ľudí celého sveta.

Diváci a diváčky mali možnosť vidieť aj slovenské filmy. V rámci výberu z národných kandidátov na Oscara festival premietol Nedodržaný sľub (2009) v réžii Jiřího Chlumského, na programe bol aj dokument Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny (2009).

Informácia pochádza z webovej stránky psfilmfest.org.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Keď rúbajú stromy profesionáli
<< predchádzajúci článok
Počas teletónu pre Haiti vystúpia aj Bono a Sting