Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. novembra 2008

FESTIVAL: Jeden svet 2008 prichádza s bohatším programom



Medzinárodný festival dokumentárnych filmov z krízových oblastí Jeden svet sa bude konať 12. až 16. novembra pod mottom Filmy na telo.



Zdieľať
Organizátori pridali k štyrom tradičným sekciám novinky - Slovenský dokumentárny film 2007/2008, Made in China, Dve tváre islamu a Prečo demokraciu?. Priestor poskytlo sedem bratislavských kinosál - FK Charlie Centrum, A4 - nultý priestor, FK 35mm, Štúdio 12, kinosála Slovenskej národnej galérie, kino Mladosť a Stredoeurópsky dom fotografie. Podujatie neostane len v hlavnom meste, presunie sa aj do Pezinku, Ružomberku, Bardejova a Prešova. Jeden svet už tradične organizuje občianske združenie Človek v ohrození. Festival sa okrem krízových oblastí sveta venuje aj globálnym problémom, rozvojovým a chudobným krajinám a približuje iné kultúry, povedala PR manažérka združenia Ivana Kullová.

Otváracím titulom bude dielo amerického režiséra Teda Brauna Za Dárfúr! (2007) o genocíde vo východnom Sudáne. Pri príležitosti otvorenia podujatia udelí združenie Človek v ohrození po šiesty raz ocenenie za pomoc v krízových oblastiach sveta. Ďalšiu cenu dostane najlepší slovenský dokumentárny film 2007/2008, o ktorom rozhodne porota 15. novembra. Ocenenie má mať podľa organizátorov len symbolický význam. Na konci podujatia vyhlásia organizátori aj víťazný divácky film.

Pilotná sekcia venovaná slovenskej dokumentárnej tvorbe so sociálnym a spoločenským rozmerom má za cieľ dať priestor uznávaným, ale aj zatiaľ neznámym tvorcom. V rámci nej bude mať premiéru i titul Môj otec gulag. Režisér František Palonder preniesol na plátno príbeh Jána Antala, ktorý sa narodil v sibírskom gulagu. K ďalším snímkam patria Slepé lásky (2008), Ľudia na trati (2008), Posledná maringotka (2008), Kurban Bayram (2008), Juro (2008), Malá domov (2008), Ja som bulvár (2008). Známemu dokumentaristovi zloží poctu Martin Šulík filmom Martin Slivka - "... muž, ktorý sadil stromy" (2007).

Sekcia Prečo demokraciu? oboznámi divákov s projektom z Kapského mesta. Skupina mladých ľudí pozvala televízne stanice celého sveta, aby odvysielali hodinové filmy o demokracii a prečo o ňu treba bojovať. Zapojilo sa vyše 40 televízií, Slovensko však medzi nimi nemá zástupcu. Preto sa organizátori rozhodli sprístupniť tému na festivale. Sekcia Made in China priblíži život v krajine, ktorej vláda na jednej strane dokázala usporiadať olympijské hry, na druhej strane ju média a aktivisti obviňujú z porušovania ľudských práv. Ďalšiu kontroverznú tému - islam - nastolia usporiadatelia prostredníctvom piatich filmov a verejnej diskusie s odborníkmi v sekcii Dve tváre islamu. Ďalšia s názvom Zaostrené na ... sa tento rok venuje Rusku a "bližšie tomu, akým spôsobom sa v krajine uplatňuje demokracia", vyhlásila Eva Zaťková. V tohtoročnom programe nechýbajú ani tradičné sekcie Máte právo vedieť, Strety a stretnutia kultúr a Globálna (ne)pohoda.

Na podujatí sa však nebude len premietať, ale aj koncertovať. V A4 - nultom priestore zahrá Hudba z Marsu a v Randal klube české zoskupenie United colors odštartuje United Party. Atmosféru vytvoríuž pred ich vystúpením film Block párty Davea Chappella (2006) o príprave koncertnej šou v uliciach New Yorku. Organizátori chcú prostredníctvom hudby zdôrazniť, že festival "nie je len o tragických a smutných udalostiach. Chceli by sme upozorniť divákov, že ľudia, ktorí o rôznych desivých veciach vypovedajú, majú často postoj k životu úplne iný a veľmi optimistický," vyjadrila sa na tlačovej konferencii PR manažérka podujatia Eva Zaťková. Dodala, že usporiadatelia nechcú "útočiť na pokoj a mier divákov, ale pripútať ich pozornosť na konkrétne ľudské príbehy skutočných ľudí, nie na vymyslené postavy hraných filmov".

Priaznivcov fotografie potešia expozície vo filmovom klube Charlie centrum. Andrej Bán vystaví snímky z rusko-gruzínskeho konfliktu, priestor dostanú snímky aktivistky Hseng Noung Lintner pod názvom Vyhnaní z domova - barmskí utečenci a ekonomickí migranti v Thajsku. V A4 - nultom priestore zasa po prvý raz na Slovensku vystavia politické karikatúry mjanmarského disidenta a umelca Harna Laya.

Viac informácií a kompletný program je na stránke www.jedensvet.sk.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Raper Miky Mora vydal album 20.08
<< predchádzajúci článok
Pod Tatrami padol 45-ročný teplotný rekord