10. októbra 2017
Slovenský režisér Pavol Barabáš. Foto: TASR - Andrej GalicaKežmarok 10. októbra (TASR) - Aj tento rok bude Kežmarok jedným z dejísk Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF), ktorého hlavný program sa po 25. raz začne v stredu 11. októbra v Poprade.
"Ponúkneme horské filmy v dvoch súťažných blokoch a bloku víťazných snímok, od piatka 13. do nedele 15. októbra vždy o 19. hodine," informoval Boris Švirloch z tamojšieho filmového klubu.
Už prvý večer bude v znamení projekcie nového filmu režiséra Pavla Barabáša Vábenie výšok.
"Známy a úspešný cestovateľ, dobrodruh a filmár príde svoj celovečerný dokument o histórii slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom najstaršej generácie uviesť do Kežmarku osobne," upozornil Švirloch. Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo koncom minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Vo filme sa budú môcť diváci pozrieť na jeho vývoj cez pohľad jednej horolezeckej generácie, ktorá ich prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách, cez prvé expedície, až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta.
"Hoci sa horolezectvo môže javiť ako príliš špecifická téma, blízka len pár ľuďom, je v ňom obsiahnutého omnoho viac. Nejde totiž len o akési dobýjanie vrchov a budovanie ega. Nie je to víťazstvo nad horami, ale hlavne nad sebou. A ako povedal Edmund Hillary, náročné ciele každého z nás posúvajú ďalej," hovorí režisér Pavol Barabáš.
Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo v Himalájach hviezdne hodiny. V roku 1984 vyliezli Slováci južnú panenskú stenu Lhotse, ktorú Reinhold Messner po neúspešnom pokuse označil za projekt ďalšieho tisícročia. Po svetovom uznaní hľadali odvážnejší cieľ. Vábenie výšok je aj svedectvom o nenaplnených snoch preliezť najťažšiu stenu Mount Everestu. V troch náročných expedíciách sa odohrali prelomové udalosti, ktoré vyvrcholili v najtragickejšie okamihy slovenského horolezectva. S odstupom času sa film snaží zhodnotiť snaženie Slovákov na najvyššej hore sveta.
"Nový Barabášov dokument sa pokúsi odpovedať na otázky, prečo sme kedysi v Himalájach udávali trend a dnes, keď už nie je problém vycestovať za hranice, v najväčších horách sveta nehráme prím. Zároveň zmapuje vízie ľudí, ktorí išli za svojimi snami a dokázali nimi nadchnúť nielen seba," uzatvoril Švirloch.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR