Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

25. marca 2011

Festival Febiofest otvorí dokumentárny film Nesvadbovo


Tagy: Febiofest

Od 25. do 30. marca 2011 sa v Bratislave uskutoční Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest. V poradí 18. ročník festivalu otvorí česko-slovenský ...



Zdieľať
kino Ilustračné fotoFoto: news.bbc.co.ukBRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) - Od 25. do 30. marca 2011 sa v Bratislave uskutoční Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest. V poradí 18. ročník festivalu otvorí česko-slovenský dokumentárny film Nesvadbovo (2010) českej režisérky Eriky Hníkovej.


Dokumentárna snímka zavedie divákov a diváčky do východoslovenskej dediny Zemplínske Hámre, do ktorej sa režisérka vybrala zmapovať život nezadaných dedinčanov po tridsiatke. Pražskú dokumentaristku, ktorá sa stala známou svojím absolventským filmom Ženy pro měny (2004), sem prilákali zvesti o mimoriadne aktívnom starostovi. Ten si zaumienil, že sa o nepriaznivý demografický vývoj svojej obce postará sám, a tak sa vytrvalo a neodbytne snaží spojiť osudy miestnych slobodných tridsiatnikov. Snímka bola uvedená i v prestížnej sekcii Forum na 61. medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2011, odkiaľ si odniesla cenu najčítanejšieho nemeckého denníka Der Tagesspiegel a získala i nomináciu v kategórii Najlepší dokument roka pri príležitosti udeľovania Cien českej filmovej kritiky 2010.

Nápad nakrútiť dokumentárny film o narastajúcom počte "singles" vznikol ešte v roku 2007, na začiatku obhliadok. Prehovoriť starostu Zemplínskych Hámrov na nakrúcanie dokumentu vraj vôbec nebolo zložité, čo sa však týka protagonistov, Erika Hníková narazila na prekážky. "Keď žijete na dedine sám a máte cez 35 rokov, nie je to jednoduché. Ide o dosť intímnu záležitosť a preto s mojím filmom veľa ľudí nechcelo mať nič spoločné, čomu vlastne rozumiem,“ uviedla v rozhovore pre agentúru SITA 34-ročná režisérka.



Príbeh o starostovi, ktorý v povestných morálnych kázňach prostredníctvom rozhlasu nabáda k plodeniu detí a dedinčanom, ktorí sa zosobášia, ponúka nemalé finančne odmeny, však českú režisérku natoľko fascinoval, že sa odmietla vzdať. "V priebehu filmu som riešila rôzne fázy - jeden z nápadov bol, že budem jednou z hrdiniek filmu a cezo mňa sa diváci budú zoznamovať so single mužmi z dediny, ktorý môj príchod uvítajú, lebo tu budem nová,“ povedala Hníková o prvých fázach nakrúcania. Nakoniec však protagonistov našla.



"Dlho som do dediny dochádzala, takže ľudia nakoniec cítili, že o nich mám záujem a že chcem ten film urobiť dobre a poctivo. Naši traja hrdinovia sú relatívne spokojní a necítia sa frustrovaní, lebo veria, že niekoho stretnú,“ prezradila režisérka. Nakrúcanie dokumentu kvôli dlhým prípravám vyvrcholilo až v lete 2009, keď starosta obce usporiadal pre nezadaných tridsiatnikov rozpačitý zoznamovací večierok. Erika Hníková sa konanie a snahu 65-ročného starostu rozhodla vo filme nijako nehodnotiť. "Nechám to na divákoch. Dúfam, že keď začnú nad filmom premýšľať, tak ich bude mraziť.“ Dokument, ktorý sa po premietaní v Čechách i Nemecku v týchto dňoch dostáva aj do slovenských kín, žne pozitívne reakcie a diváci v sálach často reagujú smiechom.

"Reakcie ma prekvapili. Pôvodne som si myslela, že film bude pomalý art a zrazu som počula názory, že je to komédia roka. Občas mám pocit, že ak sa na filme príliš smejete, už nad ním toľko nepremýšľate. Dúfam, že s Nesvadbovom to tak nebude. Že to bude, ako sa hovorí, skôr smiech cez slzy,“ uviedla Hníková, ktorá sa momentálne nechystá vrhnúť do žiadneho nového projektu: "Začína mi trochu vadiť to lezenie ľuďom do súkromia, a tiež to, že niektoré veci nemôžete ovplyvniť tak ako v hranom filme.“

Dokumentárneho žánru sa však pražská režisérka nemieni vzdať. "Nečakané a autentické situácie, ktoré nastávajú pri nakrúcaní dokumentov, by som pri hranom filme asi nikdy nezrežírovala,“ dodala Hníková.


Na Febiofeste vzdajú poctu režisérovi Eduardovi Grečnerovi

Na 18. ročníku Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest si v sekcii Zvláštne uvedenie uctia slovenského režiséra Eduarda Grečnera, ktorý tento rok oslávi svoje 80. narodeniny. Pri tejto príležitosti na Febiofeste za účasti Eduarda Grečnera premietnu jeden z portrétov televízneho cyklu režiséra Martina Šulíka Zlatá šedesátá (2008), ktorý vznikol v koprodukcii so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) a je venovaný práve Grečnerovi ako jednému z predstaviteľov československej novej vlny, a digitalizovanú verziu Grečnerovho filmu Drak sa vracia (1967), ktorý patrí do Zlatého fondu slovenskej kinematografie. Projekcie sa uskutočnia v nedeľu 27. marca o 17:.00 a 18:30 v FK 35_mm na VŠMU v Bratislave. Projekcie uvedie estetik a filmový teoretik Peter Michalovič.

V rámci Febiofestu premietnu v štrnástich sekciách celkovo 140 filmov z rôznych období slovenskej, českej i svetovej kinematografie. Po Bratislave sa festival presunie do Košíc, Nitry, Banskej Bystrice, Martina, Prešova, Popradu a svoje putovanie ukončí 17. apríla v Trenčíne.

Tagy: Febiofest
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Príbeh ulice II. odpremiérovali bez Pauhofovej či Heribana
<< predchádzajúci článok
V Brazílii objavili fosílie bylinožravého šabľozubého plaza