Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2016

Festival Európske ľudové remeslo odštartoval v Kežmarku



Na snímke umelecký rezbár Cyril Kocúrek z Kežmarku pracuje na soche anjela počas 26. ročníka festivalu Európske ľudové remeslo v Kežmarku 8. júla 2016. FOTO TASR - Oliver Ondráš



Zdieľať
Na snímke umelecký rezbár Cyril Kocúrek z Kežmarku pracuje na soche anjela počas 26. ročníka festivalu Európske ľudové remeslo v Kežmarku 8. júla 2016. FOTO TASR - Oliver Ondráš Foto: TASR Oliver Ondráš
Kežmarok 8. júla (TASR) - Pod Tatrami sa dnes začal 26. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). V tomto roku je venovaný cechu hrnčiarov, ktorý oslavuje 460. výročie, a kežmarským kníhtlačiarom z 19. storočia. Podľa riaditeľa festivalu a zároveň primátora mesta Kežmarok Jána Ferenčáka sa na najväčšom remeselnom festivale na Slovensku, ale aj v Európe počas víkendu (8. - 10.7.) predstaví do 200 remeselníkov.


Podľa Ferenčáka sa každý rok snažia na EĽRO priniesť niečo nové. „Minulý rok sme otvorenie festivalu uskutočnili mierovou cestou, tento rok sme šli tvrdšou cestou a dobýjali sme hrad. V minulosti to fungovalo buď mierovou, alebo vojnovou cestou, tento rok sme sa vrátili k tradícii vojnového dobýjania,“ povedal riaditeľ festivalu. Podľa neho je dôležité, aby sa v súčasnosti zachovali remeslá. „Musíme vedieť, ako kedysi žili naši predkovia. Remeslá v minulosti poskytovali pracovné miesta a ľudia si museli všetko spracovať,“ vysvetlil Ferenčák s tým, že sa každý rok stretávajú s veľkým problémom. Podľa jeho slov niektoré remeslá vymierajú. Ako príklad uviedol povrazníkov či garbiarov.

EĽRO je podľa Ferenčáka o európskej kultúre, snaží sa ľudí spájať. Tento rok je venovaný najmä hrnčiarstvu a kníhtlačiarstvu. „Ide o okrúhlejšie výročie hrnčiarstva a zároveň chceme tento cech vyzdvihnúť. Chceme, aby si ľudia a deti skúsili vyrobiť napríklad hrnčeky alebo taniere,“ dodal Ferenčák.



Organizátori pripravili počas tohto ročníka aj niekoľko noviniek. Na návštevníkov podujatia čaká vláčik Maguráčik, ktorý bude premávať počas celého festivalu, či konský taxík. Na festival sa budú môcť ľudia dopraviť v sobotu aj historickým parným vlakom. Ten bude premávať medzi mestami Svit, Poprad a Kežmarok. „Chceme vyjsť v ústrety aj rodinám s deťmi. Pripravili sme materské centrum, kde si budú môcť mamičky s deťmi oddýchnuť, pohrať sa a vykonať základné potreby v starostlivosti o dieťa,“ povedal Ferenčák. Novinkou je aj historický tábor so zariadením v blízkosti Kežmarského hradu.

Počas dnešného večerného programu sa divákom v drevenom artikulárnom kostole predstaví speváčka Kristína so Štátnym komorným orchestrom zo Žiliny. Na pódiu na námestí vystúpi Pavol Hammel a návštevníkom je určený i galakoncert Kandráčovcov. Sobotňajším programom bude návštevníkov sprevádzať moderátor a zabávač s podtatranskými koreňmi Marcel Forgáč. Na javisku pri radnici vo večernom programe vystúpia speváci Emma Drobná a Štepán Urbán, odznejú aj najznámejšie hity skupiny Tublatanka. Nedeľa bude patriť folklórnym súborom, rozprávkam či rytierskemu súboju v scénickom prevedení.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
L. ŽITŇANSKÁ: Potrebujeme efektívny nástroj boja proti trestným činom
<< predchádzajúci článok
PELLEGRINI: EÚ sa musí zmeniť, musí lepšie počúvať kritické hlasy