Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. júla 2010

Fest Anča - Anča súťaživá


Tagy: Fest Anča

Tretí ročník medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča, ktorý sa bude konať 30. júla – 1. augusta 2010 v žilinskom kultúrnom centre Stanica-Záriečie, má....



Zdieľať
Fest Anča - Anča súťaživá ...vo svojom programe okrem krátkych a celovečerných filmov pre deti i dospelých, dielni, workshopov, koncertov a skvelej zábavy i niekoľko súťaží.
 
Tou hlavnou je medzinárodná súťaž animovaných filmov Anča Award, do ktorej sa tento rok prihlásilo 302 filmov. O tri miesta sa nakoniec popasuje 23 snímkov z 15 krajín sveta, ktoré prešli predvýberom a splnili všetky podmienky. V súťažných blokoch sa postupne predstavia nielen divákom, ale i trojčlennej medzinárodnej porote v zložení: Rutu Modan (ISR), Michal Struss (SK) a Igor Prassel (SLO). Okrem finančnej odmeny čaká na absolútneho víťaza soška z dielne Dalibora Kristeka.
Fest Anča však dá šancu uspieť aj filmom, ktoré sa len tak-tak nedostali do hlavnej súťaže Anča Award. A keďže nielen hlas poroty má svoju cenu, tentokrát majú v rukách rozhodnutie o víťazovi návštevníci internetu. V diváckej súťaži TAKMER, ktorú Anča pripravila v spolupráci s tv.sme.sk, môžu diváci vyberať z desiatich filmov a posunúť tak svojho favorita k víťazstvu. Film, za ktorý zahlasuje najviac divákov, si odnesie takmer 300 000 kórejských wonov. Ceny do súťaže venuje o. z. Východné pobrežie. Hlasovať môžete na http://tv.sme.sk/fest_anca/
Aby neostal ukrátený ani bežný návštevník festivalu, nachystala Fest Anča obľúbenú súťaž Animation Karaoke Battle. Stačí nazbierať dostatok odvahy, nebrať veci príliš vážne a podujať sa na živé sprevádzanie náhodne vybranej sekvencie z animovaného filmu. Je to príležitosť pre návštevníkov festivalu, v ktorých driemu básnici, hudobníci, DJ-i, performeri, zvukári, noiseri, speváci, či raperi. Skrátka pre všetkých, ktorým vládne neskonalá potreba komentovať, hovoriť, opisovať a vymýšľať si. Aj keď je súťaž otvorená komukoľvek, počet účastníkov je obmedzený. Záujemcovia o účinkovanie v súťaži sa môžu prihlásiť na info@festanca.sk. Víťazov vyberie náhodne zostavená porota z publika, ktorá sa zameria na najkreatívnejší, najpútavejší, či najvtipnejší živý komentár. Ceny do diváckej súťaže venuje o. z. Východné pobrežie, Wegart a vydavateľstvo Ars Poetica.

Informácie o porote:
Rutu Modan sa narodila v Tel-Avive v 1966. Študovala na Bezalelskej akadémii výtvarného umenia v Jeruzaleme. Pravidelne písala a ilustrovala komiksové stripy a príbehy pre významné izraelské denníky a bola redaktorkou izraelskej verzie časopisu Mad. Rutine ilustrácie boli uverejnené v The New York Times, The New Yorker, Le Monde a mnohých ďalších. Jej komiksový stĺpček, Zmiešané pocity v roku 2007 vychádzal na webovej stránke New York Times a v súčasnosti jej týždenný komiks na pokračovanie Smrteľne chorýpacient vychádza v New York Times Magazine. Rutu je spoluzakladateľkou a členkou Actus Independent Comics, medzinárodne uznávaného kolektívu a nezávislého vydavateľstva alternatívnych komiksových umelcov. Učí komiks a ilustráciu na Bezalelskej akadémii výtvarného umenia v Jeruzaleme. Získala viacero ocenení v Izraeli aj v zahraničí, vrátane 4 cien za najlepšie ilustrovanú knihu pre deti od Izraelského múzea v Jeruzaleme, štipendium za dizajn od izraelského ministerstva kultúry, čestné uznanie za ilustráciu od Medzinárodnej komisie pre mládežnícke knihy v Bazileji, vo Švajčiarsku. V roku 2005 ju Izraelská kultúrna nadácia označila  za výnimočnú umelkyňu. Rutin prvý kreslený román Hlboké rany bol publikovaný v Drawn & Quarterly, preložený do 12 jazykov a vyhral Eisner Award za Najlepšie nové knižné dielo roku 2008, France Info Prize 2008 a patrí medzi nositeľov Angouleme Essential Award. Rutu žije v Tel Avive so svojou rodinou.
 
Igor Prassel sa narodil roku 1971 v slovinskom meste na pobreží Koper-Capodistria. Momentálne dokončuje magisterský stupeň mediálnych štúdií na Fakulte sociálnovedných štúdií Ľubľanskej univerzity. Bol dlhoročným redaktorom jediného slovinského komiksového magazínu Stripburger. Takmer desať rokov uvádzal mesačný program animovaných filmov v slovinskej Kinoteke. Pokúša sa prežiť ako dramaturg animovaných filmov na voľnej nohe a ako spoluorganizátor mnohých filmových festivalov a festivalov súčasného umenia v Slovinsku a v zahraničí. Od roku 2008 spolupracuje so Svetovým festivalom animovaných filmov Animafest Zagreb ako programový dramaturg. V 2004 založil Medzinárodný festival animovaných filmov Animateka (www.animateka.si), ktorého je umeleckým riaditeľom.
Michal Struss vyštudoval animáciu na VŠMU v Bratislave. Počas štúdia spolurežíroval dva krátke animované filmy Kroky, skoky, roky a Nie je dôležité vyhrať. V roku 1998 vytvoril krátky pixilovaný film Autofotomonológ a následne bábkový film V kocke, ktorý dostal mnoho ocenení na medzinárodných filmových festivaloch. Ako umelec na voľnej nohe spolupracoval s rôznymi štúdiami, režíroval a animoval množstvo reklám, televíznych a filmových zvučiek, videoklipov a divadelných projekcií. Koprodukoval a supervízoval výrobu filmov Nazdravíčko! (2005) a Kto je tam? (2010). Z jeho posledných prác mali najväčší úspech medzinárodne ocenené filmy Pik a Nik (2006), Slepé lásky (2008) či Osadné (2009), na ktorých sa podieľal ako supervízor animácie a vizuálnych efektov. V súčasnosti prednáša na Katedre animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave.

Tagy: Fest Anča
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tri dni plné inšpirácie s Fest Ančou (14. 6. 2010)
 Medzinárodný festival Fest Anča pozná víťazov (3. 8. 2009)



nasledujúci článok >>
Kapela The Subways nahráva album odznova
<< predchádzajúci článok
Znalec nehnuteľností žaluje Mel B za napadnutie