BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) - Februárové udalosti boli vyústením predchádzajúceho vývoja, povedal o príčinách prevratu vo februári 1948, od ktorého dnes uplynulo 60-rokov, historik Róbert Letz.
Štátny prevrat sa uskutočnil, keď podľa sovietskeho i československého komunistického vedenia dozrel čas na úplné prevzatie moci, dodal. Silnejúci nápor komunistov na Demokratickú stranu (DS), ktorá v roku 1946 vyhrala na Slovensku voľby, bolo podľa Letza cítiť čoraz viac. Ten neskôr prerástol do otvoreného útoku. Komunisti začali hovoriť o slovenskom separatizme, povedal Letz. Spolu s českými občianskymi stranami obmedzili slovenským národným orgánom ich pôsobnosť. „Paradoxne tak občianske strany pomáhali upevňovať komunistom pozície,“ dodal historik.
„České strany nepodporovali DS, nechali ju komunistom napospas. Keď pochopili, že tlak na DS je súčasťou tlaku aj na nich, bolo už neskoro,“ hovorí o Februári 1948 ďalší historik Jan Pešek. Príčiny prevratu vidí práve v neschopnosti týchto strán čeliť narastajúcemu tlaku komunistov. Obaja historici sa zhodujú v tom, že k Februáru 1948 vo veľkej miere prispeli tiež zhoršené medzinárodné vzťahy dvoch novovytvorených blokov - západného a východného. „Československo bolo vo sfére vplyvu sovietskeho bloku a západ, predovšetkým USA, nebol ochotní ísť do konfrontácie so ZSSR,“ hovorí Pešek. „Aj keď československí politici prezentovali potrebu zblíženia východu a západu, v skutočnosti boli závislí od sovietskej politiky,“ hovorí Letz a dodáva, "že po februárových udalostiach sa Československo otvorene hlásilo k prosovietskej orientácii a naopak, nepriateľsky vystupovalo proti západným štátom.“
SITA