Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. marca 2016

Febiofeste uvedie film, ktorý sa vracia ku kupónovej privatizácii



Na snímke prezident MFFK Febiofest Peter Dubecký počas tlačovej konferencie k otvoreniu Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest 2016 v Bratislave 8. marca 2016.



Zdieľať
Na snímke prezident MFFK Febiofest Peter Dubecký počas tlačovej konferencie k otvoreniu Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest 2016 v Bratislave 8. marca 2016. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 8. marca (TASR) - Premiéry noviniek domácej kinematografie, predpremiéry čerstvých oscarových filmov, prvé slovenské uvedenia snímok ocenených na svetových festivaloch, projekcie archívnych diel aj stretnutia s európskymi osobnosťami filmu ponúkne 23. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov (MFFK) Febiofest. "Opticky sa mení názov, je to návrat k festivalu, ktorý sa konal pred 20 rokmi v Banskej Bystrici, kde sa podarilo uskutočniť dva ročníky medzinárodného festivalu filmových klubov," uviedol dnes v Bratislave na stretnutí s médiami Peter Dubecký, prezident MFFK Febiofest. "Je to odkaz k podpore klubového hnutia, ľudí, ktorí okolo filmových klubov pracujú, a predovšetkým divákov, ktorí na artové, klubové filmy chodia," doplnil k festivalu, ktorému organizátor - Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) - dal tento rok podtitul Krátka cesta k veľkým filmom.


Festival v hlavnom meste uvedie v desiatich programových sekciách 147 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 162 premietaniach v piatich kinách. "Stále sme v prechode od prehliadky k festivalu. Dúfam, že sa nám tento rok podarí ešte viac zvýrazniť to najdôležitejšie - súťažnú sekciu. Tento rok sa v nej stretne ozaj reprezentatívny výber krátkych filmov z regiónu V4 a Rakúska," povedal umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek ku kľúčovej sekcii nazvanej V strede Európy.



Stretne sa v nej dvadsiatka krátkych hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych filmov. Medzi nimi aj snímka Miry Fornay Záhradníci, film Chronos režiséra Martina Kazimíra, ocenený na medzinárodnom festivale sci-fi filmov v New Yorku, a český film Ondřeja Hudečka Furiant, ktorý si z festivalu v Sundance odniesol cenu za najlepšiu réžiu a nedávno získal Českého leva. V súťažnej kolekcii dominuje aj rakúsky film Všetko bude v poriadku, za ktorý režisér Patrick Vollrath získal ocenenie v Cannes a nomináciu na Oscara. Víťaz získa prémiu 3000 eur.

Sekcia Slovenská filmová krajina venovaná slovenskej filmovej tvorbe predstaví až desať premiérových filmov. Nebude chýbať 5. október, debut fotografa a kameramana Martina Kollára, ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Rotterdame. Z dokumentov sa diváci môžu tešiť na spoločný film Roberta Kirchhoffa a Filipa Remundu Para nad riekou či nové diely z televízneho cyklu Prvá. "Zaujímavé bude tiež uvedenie filmu Kupónová privatizácia, je to český film, ktorý by nevznikol bez pomoci RTVS, pretože Česká televízia do neho odmietla vstúpiť," poznamenal Martinek k filmu Martina Kohouta, ktorý sa detailne vracia k obdobiu kupónovej privatizácie. Okrem Václava Klausa zobrazuje všetkých aktérov, ktorí sa podieľali na transformácii českej i slovenskej ekonomiky po roku 1989.

Febiofest otvorí kontroverzný film Já, Olga Hepnarová Tomáša Weinreba a Petra Kazdu, ktorý štartoval i sekciu Panorama na tohtoročnom Berlinale. Přemysl Martinek pre TASR povedal, že príbeh poslednej popravenej ženy v histórii Československa je veľmi rozporuplne prijímaný, ale poukazuje na zaujímavé veci. "Tvorcom sa podarilo vyabstrahovať univerzálny príbeh o tom, akým spôsobom sa jedinec konfrontuje so spoločnosťou a akou spoločnosťou by sme vlastne chceli byť," doplnil k filmu s príbehom zo 70. rokov a priblížil reakcie, s ktorými sa stretol v zahraničí: "V Berlíne sa ľudia často pýtali, či ten film je o súčasnosti, pretože skutočne v niektorých aspektoch si tie doby začínajú byť trochu podobné."

MFFK Febiofest sa uskutoční od 17. do 23. marca. Počas siedmich dní sa predstaví vyše stovka snímok aj v sekciách Klubový film dnes, Klubový Jukebox, Zrkadlo minulosti, Novinky ASFK, KinoIkon Plus, Filmový kabinet deťom, Experimental. Výber filmov z bratislavskej časti festivalu poputuje od 31. marca do 16. apríla do ďalších slovenských miest. Celkovo spolu s regiónmi uvedie 238 projekcií v 10 mestách a 14 kinách po Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Speváčka Charli XCX založila vlastnú vydavateľskú spoločnosť
<< predchádzajúci článok
Janet Jackson v Prahe nevystúpi, odložila európske turné