|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Pondelok 20.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Dalibor
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
12. augusta 2017
Exprezident SZĽH Igor Nemeček je v IIHF už 14 rokov
Dlhoročný slovenský funkcionár, bývalý generálny sekretár i prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček sa presadil aj v medzinárodných štruktúrach. Od roku ...
Zdieľať
Igor Nemeček Foto: TASR/AP
Bratislava 12. augusta (TASR) - Dlhoročný slovenský funkcionár, bývalý generálny sekretár i prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček sa presadil aj v medzinárodných štruktúrach. Od roku 2003 až doteraz pôsobí na viacerých postoch v Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF) a štyri roky bol aj členom jej exekutívy. To sa mu podarilo iba ako druhému Slovákovi.Nemeček sa dostal do strešnej organizácie svetového hokeja v roku 2003, keď ho vedenie zvolilo do juniorskej komisie (Youth & Junior Development Committee). Neskôr presedlal do komisie, ktorá má za úlohu organizáciu a prípravu turnajov (Event & Evaluation Committee) a od roku 2012 do roku 2016 pôsobil v exekutíve - Rade IIHF. Počas tohto obdobia bol zároveň aj šéf tejto komisie. "Dostať sa do vrcholných pozícii v medzinárodných organizáciách je pochopiteľne dlhá cesta. Musíte sa najprv ukázať v domácom prostredí. Ja som začal v 1999 robiť sekretára na zväze. Už vtedy som pri niektorých projektoch pracoval neoficiálne pre IIHF. V roku 2003 boli voľby do exekutívy IIHF a po nich sú vždy voľby aj do jednotlivých komisií. Mňa vtedy navrhol SZĽH do komisie juniorov a zvolili ma. Vtedy sme mali ako Slovensko najväčšie zastúpenie v IIHF. Boli sme tam v rôznych komisiách piati. Najväčší úspech bol pre mňa, keď som sa v roku 2012 stal členom exekutívy ako prvý Slovák po Jurajovi Širokom. Bolo to pre mňa veľké vyznamenanie," uviedol Nemeček v rozhovore pre TASR.
Päťdesiatpäťročný funkcionár sa vo voľbách v roku 2016 uchádzal o ďalšie štvorročné pôsobenie v Rade, no tesne neuspel. "Dodnes ma to mrzí, chýbali mi jeden, respektíve dva hlasy, keďže jedna federácia má dva hlasy. Ostal som však ďalej fungovať v komisii a mám mandát do roku 2020. Momentálne sme tam zo Slovenska len dvaja Igor Andrejkovič je v trénerskej komisii," uviedol.
Menší počet slovenských funkcionárov v najvyššej hokejovej organizácii ho trochu mrzí. "Kedysi nás bolo päť. Musím povedať, že to je aj o tom, ako je človek známy v tomto prostredí, v týchto kruhoch. Situácia je taká, že sa zvolí Rada, ktorú volia delegáti z celého sveta. Mesiac po voľbách, keď sú rozdelené úlohy a to, kto bude mať na starosti akú komisiu, dostanú všetky zväzy možnosť nominovať do komisií svojich ľudí. Z nich sa vyberá trojčlenný 'office' - čiže prezident, generálny sekretár a šéf konkrétnej komisie. Nie sú tam žiadne voľby, to je už na subjektívnom človeku. Keď som bol šéf komisie ja, vybral som si takých ľudí, ktorí už mali skúsenosti s organizáciou MS najvyššej kategórie plus jedného, ktorý bol úplne nový."
Hlavnou náplňou jeho komisie je posudzovať pripravenosť kandidátov na organizovanie hlavnej kategórie majstrovstiev sveta. "MS najvyššej kategórie sú veľmi prestížna záležitosť a treba mať konkrétne informácie o tom, ako sú tieto kandidatúry pripravené, aby to nebolo len na papieroch. Takže prebiehajú viaceré kontroly týchto miest a krajín. Informácie, ktoré takto zistíme potom posúvame Rade IIHF a tá na ich základe môže odporučiť, alebo neodporučiť, aby sa tieto krajiny uchádzali o MS."
Od posledných volieb v roku 2016 má komisia na starosti už aj šampionáty I. divízie. Medzi nimi a "áčkovými" je hlavný rozdiel v čase na prípravu. "Veľké MS sa udeľujú štyri roky pred ich konaním. Šampionáty nižších kategórii rok dopredu a kongres má na zvolenie len niekoľko týždňov. Takže ľudia z našej komisie majú na starosti to, aby za ten čas navštívili dané dejiská a zistili čo najviac informácií. Ja konkrétne som mal teraz na starosti Maďarsko, ktoré nakoniec získalo právo organizovať A-skupinu I. divízie MS na budúci rok. Bolo treba rýchlo zistiť, či sú pripravení, či majú všetko zabezpečené atď. Aby sa nestalo, že vyhrajú voľby a nemajú ani zimný štadión," vysvetlil.
Nemeček zároveň každoročne šéfuje aspoň dvom šampionátom. "Okrem zasadaní a kontrol dejísk, mám stále tú česť ísť šéfovať nejakým MS. Síce už nie som v exekutíve, ale aj tak mám každý rok aspoň dve majstrovstvá. Teraz idem robiť šéfa do slovinského Bledu, kde sú MS 20-ročných B-skupiny I. divízie a na spomínaný šampionát do Maďarska. Táto práca ma napĺňa a som rád, že to môžem robiť," uviedol.
V uplynulých rokoch prišlo vo viacerých globálnych športových organizáciách k množstvu škandálov. Obrovské problémy s korupciou má Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), v Medzinárodnej asociácii atletických federácií (IAAF) zase kryli čelní predstavitelia dopingové prehrešky. IIHF sa podobné škandály vyhýbajú. "Musím si zaklopať na drevo, ale zatiaľ som sa s ničím takým v IIHF nestretol. Je to podľa mňa aj tým, že prezident René Fasel funguje v tejto organizácii dlho a robí to dobre. Federácia je stabilizovaná, aj finančne vďaka veľmi silnému marketingovému partnerovi spoločnosti Infront. Od roku 2003, čo tam pôsobím, som sa s podobnými problémami nestretol. Ani s nejakou korupciou delegátov pri prideľovaní MS. Po tejto stránke som rád, že môžem v takejto organizácii pracovať."
Okrem pozitív vidí vo fungovaní organizácie aj priestor na zlepšenie, respektíve na zefektívnenie jej fungovania. "Určite je veľa vecí, ktoré sa dajú posunúť dopredu. My sme napríklad jedna z mála federácií, ktorá má za rok dva kongresy. Ten druhý by sa mohol v budúcnosti organizovať prostredníctvo videokonferencií, čo by ušetrilo veľa financií. Býva vždy v septembri a zaoberá sa hlavne tým, že krajiny, ktoré v máji počas MS vybrali za organizátorov MS majú tri mesiace, aby pripravili všetky podklady, dokumenty a zabezpečili prípravu a ubytovanie. Na tomto kongrese sa vlastne stretnú s účastníkmi toho ktorého turnaja a dávajú im informácie. Každá krajina má na to hodinu. Stojí to veľmi veľa peňazí a v budúcnosti by sa to mohlo vyriešiť napríklad cez videokonferenciu," povedal.
Členovia IIHF budú o dva roky čeliť zaujímavej situácii, s ktorou sa už dlho nestretli. Po 26 rokoch totiž už vo voľbách na prezidenta nebude kandidovať Fasel. Zatiaľ nikto neprejavil záujem uchádzať sa o jeho post. "Ešte sa nikto neodvážil, lebo si všetci stále mysleli, že René to ešte potiahne. On však definitívne vyhlásil, že nie a po 26 rokoch skončí. Myslím si, že sa to začne riešiť po budúcoročnej zimnej olympiáde. Sme všetci zvedaví, ako to bude pokračovať. Vzhľadom na Faselove skúsenosti, organizáciu, vzťahy, pôsobenie v MOV to bude mať jeho nasledovník veľmi ťažké," myslí si Nemeček, ktorému sa končí funkčné obdobie taktiež v roku 2020. "Ak bude možnosť, určite by som rád v týchto štruktúrach zostal. Uvidíme však, ako sa vyvinie celá situácia v IIHF."
Slovensko bude o dva roky opäť hostiť majstrovstvá sveta najvyššej kategórie. Tie sa pod Tatry vrátia po ôsmich rokoch. K veľkému diplomatickému úspechu viedli menšie, čiastkové. "Veľa ľudí sa čudovalo, že na čo riešime MS do 18 rokov, či MS v in-line. Je to presne na to, aby sme mali väčšiu šancu potom riešiť aj šampionát najvyššej kategórie. Oba šampionáty boli vysoko hodnotené vrcholnými predstaviteľmi IIHF, čo je pre nás veľké plus. Tí ľudia potom vidia, že nečakáme len na veľké majstrovstvá, ale zaujímame sa aj o tie malé. Sú to pre nás pozitívne body," dodal.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR