Návrhom generálneho prokurátora na preskúmanie ústavnosti dvoch zákonov dnes nevyhovel Ústavný súd (ÚS) SR pod vedením podpredsedu Milana Ľalíka na neverejnom zasadnutí pléna. Agentúru SITA ...
KOŠICE 1. októbra (WEBNOVINY) - Návrhom generálneho prokurátora na preskúmanie ústavnosti dvoch zákonov dnes nevyhovel Ústavný súd (ÚS) SR pod vedením podpredsedu Milana Ľalíka na neverejnom zasadnutí pléna. Agentúru SITA informoval hovorca ÚS Jozef Skybjak. ÚS nálezom nevyhovel návrhu generálneho prokurátora, aby za neústavné vyhlásil ustanovenia vyhlášky o odmenách a náhradách súdnych exekútorov, podľa ktorých má súdny exekútor nárok na odmenu 100 Sk (3,31 €) za každú aj začatú stranu odpisu alebo potvrdenia zo spisov.
ÚS rozhodol aj o návrhu generálneho prokurátora, aby za neústavné vyhlásil viaceré časti Zákona o ochrane prírody a krajiny. Podanie prišlo na ÚS v lete v 2005 a ÚS ho prijal na ďalšie konanie v decembri 2006 s tým, že nevyhovel prokurátorovmu návrhu, aby pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení až kým nerozhodne vo veci. Podľa právneho názoru generálneho prokurátora orgány ochrany prírody intenzívne zasahujú do vlastníckych práv rozličných subjektov, vytvárajúc svojimi právnymi aktmi stav núteného obmedzenia vlastníckeho práva bez toho, že by dotknutým vlastníkom poskytli akúkoľvek náhradu. Negatívnym spôsobom zasahujú do správy lesného pôdneho fondu využívajúc pritom absenciu procesného predpisu, ktorý by reguloval ich rozhodovaciu činnosť, čím bránia správcom lesného fondu, napríklad Štátnym lesom Tatranského národného parku či štátnemu podniku Lesy SR, vykonávať činnosti súvisiace s ich podnikaním. Dokonca presúvajú na týchto správcov lesného fondu aj ekonomickú zodpovednosť za ekologické dôsledky katastrofy, ktorá sa udiala v Tatranskom národnom parku 19. novembra 2004.
Dnes ÚS v jednej časti návrhu zastavil konanie a vo zvyšnej časti nevyhovel návrhu.
Plénum ÚS už má rozhodnúť len o štyroch podaniach, ktoré prišli do konca roka 2005. Najstarším je podanie z augusta 2002, ktoré podala skupina poslancov NR SR a je namierené proti vyhláške ministerstva životného prostredia o sadzbách pre výpočet príspevkov do Recyklačného fondu.
SITA