Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. apríla 2017

Exekutíva EÚ prijala návrh Európskeho piliera sociálnych práv



Európska komisia (EK) dnes oznámila, že plní svoj sľub prijať návrh Európskeho piliera sociálnych práv. V rámci neho stanoví 20 kľúčových zásad a práv na podporu ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Brusel 26. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila, že plní svoj sľub prijať návrh Európskeho piliera sociálnych práv. V rámci neho stanoví 20 kľúčových zásad a práv na podporu spravodlivých a dobre fungujúcich trhov práce a systémov sociálneho zabezpečenia.


Pilier sociálnych práv má slúžiť ako kompas, ktorým sa má riadiť obnovený proces rastúcej konvergencie smerom k lepším pracovným a životným podmienkam v Európe. Primárne je koncipovaný pre eurozónu, ale môžu ho uplatňovať všetky členské štáty EÚ, ktoré sa tak rozhodnú.

Predseda EK Jean-Claude Juncker v tejto súvislosti uviedol, že ako šéf exekutívy EÚ sa snaží dostať sociálne priority do centra úsilia v Európe.

"Európskym pilierom sociálnych práv a prvým balíkom iniciatív, ktoré ho sprevádzajú, plníme naše sľuby a začíname písať novú kapitolu. Chceme ju písať spoločne: s členskými štátmi, inštitúciami EÚ, so sociálnymi partnermi a so zástupcami občianskej spoločnosti, ktorí všetci musia prijať svoj podiel zodpovednosti," uviedol Juncker. A dodal, že si praje, aby tento pilier odsúhlasili na najvyššej politickej úrovni - na summite EÚ - ešte do konca tohto roka.

Pilier vypracovala EK pod vedením podpredsedu Valdisa Dombrovskisa a eurokomisárky pre zamestnanosť Mariane Thyssenovej v úzkej spolupráci so zainteresovanými stranami na všetkých úrovniach.

Pilier potvrdzuje práva už zakotvené v legislatíve EÚ a medzinárodných právnych normách a dopĺňa ich s cieľom zohľadniť nové skutočnosti.

Zásady a práva zakotvené v pilieri sú rozdelené do troch kategórií:
- rovnaké príležitosti a prístup na trh práce;
- spravodlivé pracovné podmienky a sociálna ochrana;
- začlenenie.


Komisia sa prostredníctvom nich zameriava na spôsob, akým riešiť nové trendy vo svete práce a v spoločnosti ako takej, aby bolo možné splniť sľub daný v zmluvách v súvislosti so silne konkurenčným sociálnym trhovým hospodárstvom v snahe dosiahnuť plnú zamestnanosť a sociálny pokrok.

Komisia upozornila, že EÚ má síce najpokrokovejšie sociálne systémy na svete a uplatňuje množstvo najlepších postupov a inovácií v sociálnej oblasti, ale musí riešiť bezprecedentné sociálne výzvy a prispôsobiť sa im. Napriek zlepšeniu hospodárskych a sociálnych podmienok v Európe a zamestnanosti, ktorá nikdy nebola taká vysoká, sú dôsledky krízy posledného desaťročia stále hlboké – od dlhodobej nezamestnanosti a nezamestnanosti mladých ľudí až po riziko chudoby v mnohých častiach Európy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: P. Kažimír: Cieľ deficitu by sme v tomto roku mohli predbehnúť
<< predchádzajúci článok
Eurokomisia voči Maďarsku podnikla právne kroky pre vysoškolský zákon