Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. júla 2016

Exekutíva EÚ navrhla podpísanie a uzavretie obchodnej dohody s Kanadou



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Brusel 5. júla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oficiálne navrhla Rade EÚ (členské štáty), aby podpísala a uzavrela dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou, známou ako Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA). Predseda EK Jean-Claude Juncker uviedol, že CETA by mohla byť podpísaná počas summitu EÚ-Kanada, ktorý sa uskutoční v októbri.


Podľa exekutívy EÚ je obchodná dohoda s Kanadou nastavená tak, aby z nej profitovali obyčajní ľudia aj firmy, malé aj veľké podniky, v celej Európe, a to už od prvého dňa jej vykonávania. "Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou je naša najlepšia a najpokrokovejšia obchodná dohoda a želám si, aby vstúpila do platnosti čo najskôr," uviedol Juncker v správe pre médiá.

Podľa jeho slov CETA poskytuje nové príležitosti pre európske spoločnosti a zároveň neohrozuje vysoké spotrebiteľské štandardy platné v EÚ. Dodal, že nastal čas konať a prijať dohodu, ináč bude v stávke "dôveryhodnosť obchodnej politiky EÚ".

Eurokomisárka zodpovedná za obchodnú politiku EÚ Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti pripomenula, že dosiahnutá dohoda s Kanadou je "míľnikom európskej obchodnej politiky".

"Je to najambicióznejšia obchodná dohoda, akú kedy EÚ uzavrela. Prehĺbi naše dlhoročné vzťahy s Kanadou, pomôže vytvárať rast a zamestnanosť, zatiaľ čo naplno zachová európske vysoké štandardy v oblastiach, ako je bezpečnosť potravín, ochrana životného prostredia či zamestnanecké práva," skonštatovala eurokomisárka. Vyjadrila nádej, že členské štáty EÚ túto dohodu čo najskôr podpíšu, lebo "je to dohoda, ktorú Európa potrebuje".

Stanovisko Rady EÚ bude v tejto záležitosti koordinovať prebiehajúce slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, ktorého prioritou je uzatvorenie tejto dohody. Musí však prihliadať aj na skutočnosť, že Súdny dvor EÚ v Luxemburgu skúma a v blízkej budúcnosti sa musí právne vyjadriť, do čej kompetencie patrí uzatváranie podobných obchodných zmlúv. Dovtedy EK súhlasí s tým, že CETA bude navrhovaná ako "zmiešaná dohoda" s prihliadnutím na známe politické stanovisko Rady, aby dohodu bolo možné urýchlene podpísať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Belgický poslanec: Pred Bataclanom bola hliadka, ale nezasiahla
<< predchádzajúci článok
Uhoľné elektrárne v roku 2013 zapríčinili smrť takmer 23.000 Európanov